Takto ste Budaja nevideli: Pred ´89 vystriedal niekoľko kotolní!

[2013-03-02] Ján Budaj si Nežnú revolúciu veľmi dobre pamätá. Pred novembrom 1989 niekoľko rokov pracoval ako kurič v kotolniach po celej Bratislave.

Pokiaľ možno, prečítajte si článok v pôvodnom kontexte na stránke Nového času.

 

18.novembra 2011, Bratislava, denník Nový čas

Nemôže zabudnúť! Od pamätného okamihu štrngania kľúčov na námestiach ubehlo už neuveriteľných 22 rokov. Poslanec mestského zastupiteľstva v Bratislave Ján Budaj si Nežnú revolúciu 89 dobre pamätá, pretože patril k jej výrazným osobnostiam. Novému Času poskytol doteraz nepublikované fotografie zo svojej mladosti a opísal slastné víťazstvo nad režimom.

Bývalý režim páchal na ľuďoch rôzne krivdy. Po dlhých rokoch totality sa Slováci v novembri 1989 rozhodli všetko ukončiť a vyšli do ulíc. Jedným z nich bol aj terajší poslanec zastupiteľstva Ján Budaj, ktorý proti režimu bojoval už ako dieťa. „S mládencami sme písali v okolí Senca rôzne nápisy a vyzývali okupantov na odchod, a tak sme sa stali trochu dospelými,“ spomína Ján Budaj.

Ján Budaj kúril niekoľko sezón aj v základnej škole na Vazovovej ulici v Bratislave.

Ján Budaj kúril niekoľko sezón aj v základnej škole na Vazovovej ulici v Bratislave.Autor: ajb

Neskôr sa s viacerými umelcami podieľal na vydávaní tajných samizdatov a niekoľko rokov pracoval aj ako kurič v kotolniach po celej Bratislave. Víťazstvo v novembri 1989 ho príjemne prekvapilo. „Ľudia si v tej chvíli nepredstavovali taký rýchly a nekrvavý úspech úsilia za ľudské práva a slobodu. November bol pre nás hviezdnym zázrakom a úspechom. Moje vnímanie roku 1989 sa nelíšilo od nikoho z námestia,“ spomína Ján Budaj.

Novému Času dokonca poskytol doteraz nepublikované fotografie nielen z detstva, ale aj zo zamestnania. „Keď som pracoval ako kurič, mal som po tridsiatke. Kotolne som striedal, pretože ŠtB sa snažila rozbiť kolektívy, ktoré sa tam tvorili. Často som v podzemí pracoval so sociológmi, výtvarníkmi a umelcami,“ zaspomínal si Budaj. Na fotografii z roku 1968 bol Budaj ešte gymnazista.

Autor: Nový Čas, Erik Mihalko

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl