Nebezpečné pinzetové zákony

[2014-02-25] Článok Eleny Pätoprstej (ZMENA ZDOLA), uverejnený v denníku PRAVDA dňa 25. januára 2014

Od januára začala platiť „pinzetová“ novela Zákona o ochrane prírody, ktorá okrem iného umožňuje beztrestne rúbať stromy do 80 cm obvodu. Nikto z vlády nezodpovedal na otázku verejnosti, ako sa tým chráni príroda.  Novela zrejme pochová aj kauzy nelegálneho výrubu stromov.

Zákon o významných investíciách v rukách totalitne mysliacej vlády je mimoriadne nebezpečný nástroj. Začína slúžiť na presadzovanie stavieb, proti ktorým je silný odpor verejnosti a samospráv. Vládou „vyvolený“ projekt METROPOLIS -„megakasíno bez kasína“, dáva tušiť, že napriek vládnym garanciám „istoty“ si investor nakoniec aj tak presadí, čo chce. Vláda musí predvídať, že investor po dokončení stavby zmení účel využitia. Veď stavia na vlastných pozemkoch. Strašenie, že mu zruší štatút významnej investície, je výsmechom každého mysliaceho občana.

„Pinzetový zákon“ o dotáciách spôsobil, že kúrenie našimi lesmi je lukratívny biznis. Čím viac lesov a alejí spália privátne elektrárne a teplárne, tým viac dotácii dostanú. Že máme nadbytok elektriny a musíme ju lacno vyvážať? Že Nízke Tatry už vyzerajú ako mesačná krajina a výruby spôsobili záplavy v dolinách? „Pinzetové“ zákony zisky privatizujú a náklady socializujú.
Krajina ani príroda zrejme vládu nezaujíma. Nelíšia sa od tých, ktorí si kúria parketami vo svojom byte. Vlastne líšia. Na rozdiel od chudobných a environmentálne nevzdelaných Rómov, ktorí si ukradnú fúrik dreva aby si ohriali deti, vláda a jej gorily v bielych golierikoch so špičkovým zahraničným vzdelaním nechajú  vyvážať vlaky dreva a páliť kamióny slovenských lesov pre zvýšenie svojej moci. Akoby mali zajtra opustiť krajinu. Žiadna vízia budúcnosti Slovenska, žiadna diskusia o následkoch.

Blíži sa voľba prezidenta a s ňou aj rozhodovanie o charaktere štátu. Hrozí sústredenie moci do rúk jednej strany, ktorá ovládne tvorbu aj používanie zákonov. Čo bude nasledovať? Presadenie ropovodu cez Bratislavu aj napriek varovaniam vodohospodárov?  Vydláždenie cesty  firmám, ktoré sa chystajú  ťažiť kyanidom zlato, či vyvážať zo Slovenska pitnú vodu?

Minister na otázku, či pôjde cez Bratislavu ropovod, neskryte odpovie, že sa vyjadrí až po voľbách. Že občania hlavného mesta nesúhlasia? Po voľbách ho to už zrejme nezaujíma.  Priority mocou posadnutých sú chorobné. Peniaze nad prírodu, zlato nad Kremnicu, priehrada nad Slatinku, ropovod nad vodu, urán nad zdravie, propaganda nad diskusiu, totalita nad demokraciu. Kto prežil normalizáciu, má nutne déja vu.

 

Elena Pätoprstá

Pravda, 25. januára 2014

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl