Nebezpečné pinzetové zákony
Od januára začala platiť „pinzetová“ novela Zákona o ochrane prírody, ktorá okrem iného umožňuje beztrestne rúbať stromy do 80 cm obvodu. Nikto z vlády nezodpovedal na otázku verejnosti, ako sa tým chráni príroda. Novela zrejme pochová aj kauzy nelegálneho výrubu stromov.
Zákon o významných investíciách v rukách totalitne mysliacej vlády je mimoriadne nebezpečný nástroj. Začína slúžiť na presadzovanie stavieb, proti ktorým je silný odpor verejnosti a samospráv. Vládou „vyvolený“ projekt METROPOLIS -„megakasíno bez kasína“, dáva tušiť, že napriek vládnym garanciám „istoty“ si investor nakoniec aj tak presadí, čo chce. Vláda musí predvídať, že investor po dokončení stavby zmení účel využitia. Veď stavia na vlastných pozemkoch. Strašenie, že mu zruší štatút významnej investície, je výsmechom každého mysliaceho občana.
„Pinzetový zákon“ o dotáciách spôsobil, že kúrenie našimi lesmi je lukratívny biznis. Čím viac lesov a alejí spália privátne elektrárne a teplárne, tým viac dotácii dostanú. Že máme nadbytok elektriny a musíme ju lacno vyvážať? Že Nízke Tatry už vyzerajú ako mesačná krajina a výruby spôsobili záplavy v dolinách? „Pinzetové“ zákony zisky privatizujú a náklady socializujú.
Krajina ani príroda zrejme vládu nezaujíma. Nelíšia sa od tých, ktorí si kúria parketami vo svojom byte. Vlastne líšia. Na rozdiel od chudobných a environmentálne nevzdelaných Rómov, ktorí si ukradnú fúrik dreva aby si ohriali deti, vláda a jej gorily v bielych golierikoch so špičkovým zahraničným vzdelaním nechajú vyvážať vlaky dreva a páliť kamióny slovenských lesov pre zvýšenie svojej moci. Akoby mali zajtra opustiť krajinu. Žiadna vízia budúcnosti Slovenska, žiadna diskusia o následkoch.
Blíži sa voľba prezidenta a s ňou aj rozhodovanie o charaktere štátu. Hrozí sústredenie moci do rúk jednej strany, ktorá ovládne tvorbu aj používanie zákonov. Čo bude nasledovať? Presadenie ropovodu cez Bratislavu aj napriek varovaniam vodohospodárov? Vydláždenie cesty firmám, ktoré sa chystajú ťažiť kyanidom zlato, či vyvážať zo Slovenska pitnú vodu?
Minister na otázku, či pôjde cez Bratislavu ropovod, neskryte odpovie, že sa vyjadrí až po voľbách. Že občania hlavného mesta nesúhlasia? Po voľbách ho to už zrejme nezaujíma. Priority mocou posadnutých sú chorobné. Peniaze nad prírodu, zlato nad Kremnicu, priehrada nad Slatinku, ropovod nad vodu, urán nad zdravie, propaganda nad diskusiu, totalita nad demokraciu. Kto prežil normalizáciu, má nutne déja vu.
Elena Pätoprstá
Pravda, 25. januára 2014