STV1: NELEGÁLNY VÝRUB NEZASTAVILA ANI POLÍCIA

[2013-12-19] O štátne lesy na území Bratislavy sa chce starať mesto. Bratislava tak reaguje na minulotýždňový výrub v lese na Kolibe. Za obeť mu padlo asi 300 stromov lesoparku. Ján BUDAJ (Zmena zdola, DÚ), námestník primátora Bratislavy: "Slovenská polícia tu v Bratislavskom kraji bola osobitne preškolená na boj s environmentálnou kriminalitou a tí, ktorí boli preškoľovaní, majú centrum neďaleko od toho činu priamo na Kolibe. O to je zvláštnejšie, že by policajti nezasiahli."

Príspevok odvysielala STV1 19.12.2013 v hlavných správach.

 

Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka:

"O štátne lesy na území Bratislavy sa chce starať mesto. Bratislava tak reaguje na minulotýždňový výrub v lese na Kolibe. Za obeť mu padlo asi 300 stromov lesoparku. Výrub označil za nelegálny aj minister vnútra Robert KALIŇÁK. Majitelia pozemku podľa neho predložili falošné povolenia. Prípad vyšetruje polícia aj prokuratúra."

Zuzana HANZELOVÁ, redaktorka:

"Les na Kolibe vyrúbali nelegálne počas minulého víkendu. Nepomohli ani protesty obyvateľov či starostu. Keď zistili, že v lese sa pília stromy, zavolali políciu, no majitelia pozemku stovky stromov aj tak vyrúbali."

Martin VLAČIKY, OZ Za lepšiu Kolibu (nakrútené 16.12.2013):

"V sobotu ráno, keď som sem prišiel ja, tu naďalej stromy padali, tak ja som potom volal políciu a podával som trestné oznámenie, ale v podstate nepodarilo sa to nijakým spôsobom zabrániť tomu, aby teda tu vznikla táto spúšť, ktorú tu teraz vidíte. V podstate celý ten pozemok je odlesnený."

Rudolf KUSÝ, starosta MČ Nové Mesto (nakrútené 16.12.2013):

"My sme mu prikázali, aby zastavil ten výrub a zavolali sme tak Inšpekciu životného prostredia, ako aj okresný úrad a políciu. Ale výzvu neuposlúchol, pokračoval ďalej."

Z. HANZELOVÁ:

"Prečo polícia nezasiahla, keď aj starosta mestskej časti na mieste potvrdil, že povolenie na výrub v lukratívnej časti Bratislavy nedal, sme sa pýtali ministra vnútra. Ten tvrdí, že policajti nemali ako vedieť, že povolenia, ktoré predložili majitelia, sú falošné."

Robert KALIŇÁK (Smer-SD), minister vnútra SR:

"Prezentovali sa rozhodnutiami, ktoré sa ukazujú ako falošné, čo je otázka, či to mohli proste spoznať. Sám by som to rozhodnutie nerozoznal."

Ján BUDAJ, námestník primátora Bratislavy:

"Slovenská polícia tu v Bratislavskom kraji bola osobitne preškolená na boj s environmentálnou kriminalitou. Dokonca Slovenská republika na to školenie prispela vyše 100-tisíc eurami a tí, ktorí boli preškoľovaní, majú centrum neďaleko od toho činu priamo na Kolibe. O to je zvláštnejšie, že by policajti nezasiahli."

Z. HANZELOVÁ:

"Minister vnútra sa dnes nevyjadroval. Na túto tému však hovoril už predvčerom."

R. KALIŇÁK:

"Jediné, čo môžem sľúbiť, že to veľmi rýchlo prešetríme, čo je tam za problém, pretože to čo som hovoril zhruba platí a to uvedenie do omylu aj vrátane policajtov mohlo byť z pohľadu týchto rozhodnutí ako vyzerajú dosť efektívne."

Z. HANZELOVÁ:

"Prípad vyšetruje polícia. Mestská časť Nové Mesto však žiada, aby zabránila prípadnému odstráneniu odrezaných stromov a pňov. Nechce totiž, aby zmizli dôkazy o tom, koľko a akých stromov majitelia vyrúbali. Zuzana HANZELOVÁ, RTVS."

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl