aktualne.sk: Príde Cyril s Metodom pred parlament? Nahradiť by mohli komunistické Vítanie

[2013-07-10] Solúnski bratia alias Cyril a Metod by sa mohli vrátiť na Slovensko. A to rovno do jeho hlavného mesta. Samozrejme, nie v živej ale sochárskej podobe.

Pôvodné umiestnenie článku:

http://aktualne.atlas.sk/pride-cyril-s-metodom-pred-parlament-nahradit-by-mohli-komunisticke-vitanie/slovensko/politika/

 

S touto iniciatívou vyšiel prednedávnom predseda KDH a podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky Ján Figeľ. Ten v takomto kroku vidí hneď dve výhody.

„Pred parlamentmi demokratických krajín bývajú neanonymné sochy zakladateľov štátov alebo ich dejateľov, ktorí výrazne ovplyvnili históriu. Pred slovenským parlamentom je anonymná socha od Jána Kulicha, ktorá tam pôvodne ani nemala byť,“ skonštatoval líder kresťanských demokratov na margo kontroverzného výtvoru Vítanie.

Naopak, súsošie Cyrila a Metoda by považoval za vhodné vyjadrenie základov, na ktoré sa v preambule odvoláva aj Ústava Slovenskej republiky. Preto plánuje s touto ideou osloviť aj súčasné vedenie parlamentu.

OBRAZOM: Cyril a Metod sú k nakúsnutiu. Oslavy spestrila výstava perníkov

„Podnetom bola aj neschopnosť bratislavského mestského zastupiteľstva sa dohodnúť na umiestnení súsošia Sv. Cyrila a Metoda na území Bratislavy. O to viac si myslím, že výsostným a najvhodnejším priestorom je parlament týčiaci sa nad hlavným mestom,“ dodal Figeľ pre Aktuálne.sk.

Parlament by pritom takúto sochu nemusel financovať sám. Už pred časom totiž súťaž na súsošie Cyrila, Metoda a Gorazda vyhlásila Matica Slovenská. Aj preto predseda Marián Tkáč v princípe túto iniciatívu podporuje.

"Záleží nám na tom, aby tento rok alebo začiatkom budúceho, malo súsošie svätcov priestor v hlavnom meste a priestor pred Národnou radou je tiež vhodný," skonštatoval šéf Matice pre Aktuálne.sk.

Smer chce diskusiu, Lipšic nechce rozhodovanie politikov

Proti takejto iniciatíve by nebola ani podpredsedníčka parlamentu a poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková. Upozorňuje však, že v tejto chvíli nemá dostatok informácií, aby sa mohla vyjadriť jednoznačne.

„Miesto v okolí parlamentu a Bratislavského hradu by bolo vhodné. Určite však treba o tejto otázke diskutovať,“ skonštatovala pre Aktuálne.sk.

Nezávislý poslanec a predseda mimoparlamentej Novej väčšiny - Dohody Daniel Lipšic síce v takomto rozhodnutí tiež problém nevidí, ale nemyslí si, že by o umiestnení akejkoľvek sochy mali rozhodovať práve politici.

„Bolo by to určite lepšie, než tá súčasná socha. Keď však politici rozhodovali o umiestnení sochy, dopadlo to väčšinou veľmi zle. To svedčí o odtrhnutosti niektorých politikov od reálneho života,“ vyhlásil Lipšic pre Aktuálne.sk.

Paška zatiaľ informácie nemá

Jasné nie solúnskym bratom tak zatiaľ hovorí len poslanec SaS Martin Poliačik. Ako poznamenal pre Aktuálne.sk, v slovenskej histórii by sa našlo „minimálne 10 štátnikov, ktorí viac symbolizujú moderný parlamentarizmus než Cyril a Metod“.

„Skôr by sme teda mali siahnuť po niekom, kto je symbolom demokracie a slobodnej výmeny názorov, než po Cyrilovi a Metodovi, ktorý s parlamentarizmom nemajú spoločné nič,“ nazdáva sa zástupca liberálov.

Cyril a Metod budú stáť na Gorazdovej ulici v Bratislave alebo na Hrade

Rozhodujúce slovo tak zrejme zostane na predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi. Ako sa on postaví k tomuto návrhu však zatiaľ nevedno.

„O ničom takom, čo ste popísali vo vašich otázkach sa neuvažuje,“ povedal hovorca predsedu NR SR Pavel Chovanec.

Sochy plné rozporov

Umiestňovanie sôch v slovenskej metropole je pritom tvrdým orieškom už niekoľko rokov. Rozrušenú debatu spôsobilo premiestnenie sochy „federálneho“ leva spred Slovenského národného múzea na nákupno-oddychovú zónu Eurovea. Až pod touto sochou je totiž socha M.R. Štefánika.

Navyše sochu leva nahradil niekdajší československý prezident T.G. Masaryk, ktorý pre niektorých stále tŕňom oku pre jeho čechoslovakizmus.

Svojej sochy sa zatiaľ v Bratislave nedočkala ani rakúsko-uhorská panovníčka Mária Terézia, ktorú aktivisti chceli vidieť pri dunajskej promenáde miesto súsošia štúrovcov.

O peripetiách so súsoším Cyrila a Metoda by mohli rozprávať aj v Komárne. Tu síce sochu vierozvestcov majú, ale jej „domovom“ je kruhový objazd.

 

Ladislav Bariak

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl