Bratislavská televízia: O štátne lesy na území mesta sa chce starať Bratislava

[2013-12-19] O štátne lesy, ktoré sa nachádzajú na území Bratislavy, sa chce starať mesto. Aj takto Bratislava reaguje na nedávny rozsiahly výrub stromov na Kolibe. V príspevku hovorí viceprimátor Bratislavy Ján Budaj (Zmena zdola, DÚ) a podpredseda BROZ Jaromír Šíbl.

Príspevok odvysielala metropolitná televízia hlavného mesta 19.decembra 2013 v Správach.

 

Rasťo ILIEV, moderátor:

O štátne lesy, ktoré sa nachádzajú na území Bratislavy, sa chce starať mesto. Aj takto Bratislava reaguje na nedávny rozsiahly výrub stromov na Kolibe. Ochranári vyhlasujú, že kauza je dôsledkom súčasného stavu systému, viacerých systémových chýb v starostlivosti o lesy a ochranu prírody, ako aj nie celkom dokonalej legislatívy."

Redaktorka:

"začiatkom decembra sa na Kolibe vyrúbalo odhadom 300 - 400 stromov. Predbežne ide o škodu vo výške 150 000 eur."

Ján BUDAJ, námestník primátora Bratislavy:

"V tomto prípade boli na mieste aj policajti, aj orgány inšpekcie, ale prizerali sa práci pilčíkov, ktorí zničili les. No, je trochu neskoro, ak minister vnútra, minister životného prostredia, aj minister pôdohospodárstva nad týmto zničeným lesom teraz hovoria, že to bolo všetko nelegálne."

Redaktorka:

"Lesné pozemky nad Bratislavou sa dostali do súkromných rúk v roku 2010. Získali ich výmenou za pozemky pri Handlovej so štátnym podnikom Lesy Slovenskej republiky."

Jaromír ŠÍBL, podpredseda občianskeho združenia BROZ:

"Myslíme si, že je to dôsledkom súčasného stavu systému, je to dôsledkom viacerých systémových chýb v systéme starostlivosti o lesy aj v systéme ochrany prírody a tak isto je to dôsledkom nie celkom dokonalej legislatívy."

Redaktorka:

"Na rozsiahle plochy štátnych lesov nemá podľa Jaromíra ŠÍBLA mesto prakticky žiadny vplyv. Ochranári to chcú zmeniť. Navrhujú, aby značná časť lesov na území Bratislavy vo vlastníctve štátu a v správe Lesov Slovenskej republiky prešla do vlastníctva mesta."

J. ŠÍBL:

"V prípade, že by toto boli mestské lesy, prípadný výrub takéhoto rozsahu, prípadné vyňatie z kategórie lesa, alebo prípadná zámena, všetko by muselo prejsť cez mestské zastupiteľstvo."

J. BUDAJ:

"V prípade, že vláda ani na túto výzvu nebude nijak reagovať, tak pokúsime sa presvedčiť Bratislavčanov, aby jej poslali odkaz, že si to naozaj prajú."

Redaktorka:

"Rozsiahly výrub lesa na Kolibe už okrem polície preveruje aj krajská prokuratúra a ministerstvo vnútra. Výrub za nelegálny označil aj minister vnútra Robert KALIŇÁK. Minister potvrdil, že vinníkom za to môže hroziť aj väzenie."

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl