TV JOJ: Vodné dielo v Bratislave? Ochranári sa búria

2010-08-07] Štát zrejme vybuduje v Bratislave nové vodné dielo! A to rovno medzi významným vodným zdrojom neďaleko ostrova Sihoť a mostom Lafranconi. Ochranári však už teraz krútia hlavami a tvrdia, že dôjde k likvidácii biotopov. "Od tohoto projektu už dávnejšie ustúpila Rakúska strana a to je dnes jeden z hlavných dôvodov, prečo to vodné dielo ešte nestojí," hovorí ochranca prírody Jaromír Šíbl.

Pokiaľ je to možné, pozrite  si nasledovný príspevok v pôvodnom kontexte na stránke noviny.sk:

 

BRATISLAVA - Štát zrejme vybuduje v Bratislave nové vodné dielo! A to rovno medzi významným vodným zdrojom neďaleko ostrova Sihoť a mostom Lafranconi. Ochranári však už teraz krútia hlavami a tvrdia, že dôjde k likvidácii biotopov.

Slovensko nad výstavbou stále uvažuje aj napriek tomu, že už aj Rakúsko dalo od projektu ruky preč. Ostrov Sihoť je významná zásobáreň pitnej vody. No a práve medzi týmto ostrovom a neďalekým mostom Lafranconi by malo vyrásť nové vodné dielo.

"Zámerom je využiť práve voľnú kapacitu na Dunaji tak, aby tam mohla vzniknúť vodná elektráreň," uviedol Stanislav Jurikovič, hovorca ministerstva hospodárstva. Ministerstvo tiež hovorí o zabezpečení dostatočnej plavebnej hĺbky počas celého roka.
Ochranári sa búria

Na úplne opačnom brehu však stoja ochranári. Podľa nich dôjde k totálnej likvidácii niektorých rastlín a živočíchov. "Napríklad bobra európskeho, alebo populácie rýb, ktoré sú viazané na mŕtve ramená a na samotný tok Dunaja," hovorí Milan Janák z Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne.

Ochranári navyše tvrdia, že práve táto voda mimo hlavného toku, ktorý sa teraz aspoň trochu hýbe by po vybudovaní diela ostal stáť a práve to by zničilo biotopy. "Od tohoto projektu už dávnejšie ustúpila Rakúska strana a to je dnes jeden z hlavných dôvodov, prečo to vodné dielo ešte nestojí," hovorí ochranca prírody Jaromír Šíbl.
Vláda chce rozhodovať na jeseň

Podľa ochranárov tak Rakúšania urobili pre výrazný negatívny dopad na životné prostredie, keďže dielo by zasahovalo aj do ich územia. Napriek tomu sa Slovensko vydáva vlastnou cestou. A vraj bude hľadať investora, ktorý by dielo postavil. Rozhodovať o tomto zámere plánuje vláda už na jeseň.

7.augusta 2013

zdroj: noviny.sk

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl