Nový čas: Na Kolibe vyrúbal celý les, teraz mu zasadili ranu: Tu si nič stavať nebudeš!

[2013-12-20] Výstavba v oblasti vyrúbaného lesa na Kolibe si vyžaduje zmenu územného plánu aj vydanie stavebného povolenia. „Vyžadovalo by si to zmenu územného plánu. Ide o niekoľkoročný proces,“ tvrdí Ján Budaj (Zmena zdola, DÚ), námestník primátora Bratislavy. Predchádzaniu podobných prípadov by podľa neho pomohlo to, keby sa o lesy v metropole staralo mesto.
Nový čas: Na Kolibe vyrúbal celý les, teraz mu zasadili ranu: Tu si nič stavať nebudeš!

FOTO Jaroslav Taldík

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke vas.cas.sk.

 

Výstavba v oblasti vyrúbaného lesa na Kolibe si vyžaduje zmenu územného plánu aj vydanie stavebného povolenia.

S tým nesúhlasia mesto ani mestská časť. Na Kolibe na začiatku decembra vyrúbali približne 400 stromov v hodnote asi 150-tisíc eur. Po výrube stromov sa mnohí obávajú, že sa na mieste začne s výstavbou. Ak by k tomu došlo, išlo by o čierne stavby, pretože potrebné povolenia nik nevydal.

Na Kolibe vyťali až 400 stromov. Autor: Jaroslav Taldík

„Vyžadovalo by si to zmenu územného plánu. Ide o niekoľkoročný proces,“ tvrdí Ján Budaj, námestník primátora Bratislavy. Predchádzaniu podobných prípadov by podľa neho pomohlo to, keby sa o lesy v metropole staralo mesto. S domami na mieste výrubu nesúhlasí ani Nové Mesto. „V máji sme dostali od vlastníkov pozemkov žiadosť o územnoplánovaciu informáciu, čo sa tam môže stavať. Naša odpoveď bola jednoznačná – nič sa tu stavať nesmie, je to les,“ uviedol Marek Tettinger, hovorca Nového Mesta.

Ako to len mohli dopustiť?! Bratislava prišla o rozsiahly kus lesa!

Za rozsiahly výrub lesa z októbra a decembra hrozí vinníkom aj väzenie.S výrubom nepočítali

Pozemky na Kolibe s výmerou 3,79 ha zamenil štátny podnik Lesy SR zmluvou podpísanou v júni 2010 bývalým generálnym riaditeľom Alojzom Riškom za pozemky v katastrálnom území Handlová s výmerou 4,34 ha. Podľa hovorcu Lesov SR Vlastimila Rezeka bola zámena vtedy pre štát zisková. Dodal, že v čase zámeny nepredpokladali zmeny určenia zamieňaných pozemkov a nepočítalo sa s predčasným výrubom lesa.Na mieste zostala takáto spúšť.

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl