piestanskydennik.sk: Hromadnú pripomienku k volebnému zákonu vraj neakceptovali

[2013-08-06] BRATISLAVA 6. augusta (SITA) – Hromadnú pripomienku verejnosti k navrhovanému volebnému zákonu ministerstvo vnútra neakceptovalo, tvrdí Juraj Smatana, ktorý zastupuje pri pripomienke občanov.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke Piešťanského denníka:

 

 

"Potrebovali to s nami prebrať, no neakceptovali naše pripomienky. Vyplynulo, že máme odlišné pohľady na vec,“ povedal agentúre SITA po skončení dnešného rozporového konania Smatana.

V hromadnej pripomienke, pod ktorú sa podpísalo takmer sedemsto občanov, kritizovali návrh, podľa ktorého do okresných a okrskových volebných komisií budú môcť byť delegovaní len občania za strany, ktoré v ostatných parlamentných voľbách dosiahli aspoň tri percentá hlasov. „Nedošlo k tomu, že by bola odstránená podľa nášho názoru až protiústavná nerovnosť veľkých a malých politických strán,“ tvrdí Smatana. Hovorí, že kým veľké strany môžu pokryť šesťtisíc okrskov svojimi platenými členmi, malé alebo nové strany majú možnosť si tam poslať len ľudí na monitorovanie. „Toto považujeme za porušenie ústavného práva,“ uviedol s tým, že ministerstvo tiež upozornili na to, aké komplikácie to môže prinášať pri prípadnej tvorbe a zániku koalícií do národnej rady. Podľa Smatanu nie je správne argumentovať pri znížení počtu členov volebných komisií ekonomickými dôvodmi. „Ak ide o príspevok, tak nech ho znížia a ušetria,“ mienil.
Druhá časť hromadnej pripomienky sa venovala požiadavke, aby občania dostali 25 dní pred voľbami do každej domácnosti zoznam kandidátov nielen vo voľbách do parlamentu, ale aj pri regionálnych a komunálnych voľbách. „Argumentovali sme tým, že ide o informovanú účasť a ľudia, najmä starší, získajú dostatočný čas na to, aby sa oboznámili s ponukou, a potom sa predíde tomu, že budú nervózne povstávať pred nástenkou pred volebnou miestnosťou, čo je aj nedôstojné,“ tvrdí Smatana. Podľa jeho slov úradníci ministerstva argumentovali tým, že by to stálo veľa peňazí.
Ministerstvo vnútra sa k pripomienkam k návrhu zákona vyjadrí až po ich celkovom vyhodnotení. „Vzhľadom na to, že rezort vnútra sa zaoberá relevantnými pripomienkami k návrhu zákonov počas celého týždňa, konkrétnejšie informácie poskytneme až po vyhodnotení všetkých pripomienok a uzavretí celého procesu,“ povedala agentúre SITA Dana Pohlodová z komunikačného odboru.


pr;mt

Zdroj: SITA

zahrnuté do:

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl