Rádio Slovensko: VEDENIE HLAVNÉHO MESTA CHCE SPRAVOVAŤ LESY, KTORÉ LEŽIA NA ÚZEMÍ BRATISLAVY

[2013-12-19] Vedenie hlavného mesta chce spravovať lesy, ktoré ležia na území Bratislavy. Ak by ich vláda previedla na mesto, Bratislavské zastupiteľstvo by podľa ochranárov získalo väčšiu kontrolu. I tak by sa mohlo predchádzať kauzám, ako bol výrub stromov na Kolibe. Podľa námestníka primátora Jána BUDAJA (Zmena zdola, DÚ) bolo totiž evidentné, že drevorubači začiatkom decembra spílili stromy na Kolibe v rozpore so zákonom. J. BUDAJ: "Je trochu neskoro, ak minister vnútra, minister životného prostredia, aj minister pôdohospodárstva nad týmto zničeným lesom teraz hovoria, že to bolo všetko nelegálne."
Rádio Slovensko: VEDENIE HLAVNÉHO MESTA CHCE SPRAVOVAŤ LESY, KTORÉ LEŽIA NA ÚZEMÍ BRATISLAVY

FOTO Renáta Minová

Záznam relácie Rádiožurnál, v ktorom príspevok zaznel ako posledný z ôsmich, nájdete na adrese archívu RTVS.

 

J. BARBORÁK, moderátor:

"Vedenie hlavného mesta chce spravovať lesy, ktoré ležia na území Bratislavy. Ak by ich vláda previedla na mesto, Bratislavské zastupiteľstvo by podľa ochranárov získalo väčšiu kontrolu. I tak by sa mohlo predchádzať kauzám, ako bol výrub stromov na Kolibe. Hoci sa podobný prípad stal aj na Záhorí, ministerstvo pôdohospodárstva zatiaľ takúto zmenu neplánuje."

M. BARÁNEK, redaktor:

"Podobným prípadom, ako je kauza nelegálneho výrubu stromov na bratislavskej Kolibe, by sa mohlo predchádzať, ak by štátne lesy na území hlavného mesta vlastnilo a spravovalo samo mesto. Podľa námestníka primátora Jána BUDAJA bolo totiž evidentné, že drevorubači začiatkom decembra spílili stromy na Kolibe v rozpore so zákonom."

J. BUDAJ:

"Je trochu neskoro, ak minister vnútra, minister životného prostredia, aj minister pôdohospodárstva nad týmto zničeným lesom teraz hovoria, že to bolo všetko nelegálne."

M. BARÁNEK:

"Minister vnútra Robert KALIŇÁK, ktorý v utorok potvrdil, že išlo o nelegálny výrub, však argumentoval."

R. KALIŇÁK:

"Prezentovali sa rozhodnutiami, ktoré sa ukazujú ako falošné, čo je otázka, či to mohli poznať, to rozhodnutie vyzerá absolútne tak, ako vyzerať má."

M. BARÁNEK:

"Jaromír ŠÍBL z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia tvrdí, že ak by lesy okolo Bratislavy boli mestské, zabezpečila by sa ich väčšia kontrola."

J. ŠÍBL:

"Všetko by muselo prejsť cez mestské zastupiteľstvo."

M. BARÁNEK:

"Ministerstvo pôdohospodárstva sa zatiaľ nevie k návrhu mesta vyjadriť. Isté však je, že prípad bratislavskej Koliby nie je na západnom Slovensku jediný. Podobný prípad sa stal aj pri Stupave. Aktivista Štefan HAVLÍK."

Š. HAVLÍK:

"Developer nadobudol v Šajdíkových Humenciach okolo 220-tisíc metrov štvrcových lesa, a potom si za čudesných okolností vybavil výmenu tohto lesa za les v Stupave."

M. BARÁNEK:

"Člen stavebnej komisie v Stupave je pritom aj jedným z majiteľov vyrúbaných pozemkov na Kolibe. Druhý vlastník má podľa aktivistu HAVLÍKA niekoľko stavebných aktivít na Záhorí. Polícia preto prešetruje oba prípady a hovorí o organizovanej skupine. Matej BARÁNEK, RTVS."

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl