RTVS:BRATISLAVSKÍ POSLANCI ZAMIETLI EVOLUČNÝ PARK

2013-11-23] Bratislava sa mohla stať prvým európskym mestom, ktoré by na svojom území malo chránené lesné územie tzv. evolučný park. Petíciu za ochranu povodia rieky Vydrica podpísalo vyše 10-tisíc obyvateľov. Mesto rozhodlo inak.Bratislavský magistrát mal jedinečnú šancu vytvoriť európsky unikát. Návrh aktivistov však neprešiel. V príspevku hovoria viceprimátor Bratislavy Ján Budaj (Zmena zdola, DÚ) a členka petičného výboru Elena Pätoprstá.

Príspevok pod názvom BRATISLAVSKÍ POSLANCI ZAMIETLI EVOLUČNÝ PARK bol odvysielaný 23.novembra 2013 v Správach STV.

 

Moderátor:

"Bratislava sa mohla stať prvým európskym mestom, ktoré by na svojom území malo chránené lesné územie tzv. evolučný park. Petíciu za ochranu povodia rieky Vydrica podpísalo vyše 10-tisíc obyvateľov. Mesto rozhodlo inak."

Ivan JANKO, redaktor:

"Bratislavský magistrát mal jedinečnú šancu vytvoriť európsky unikát. Návrh aktivistov však neprešiel."

Ivan BENDIK, poslanec mestského zastupiteľstva:

"Jedna vec je istá, že bolo schválené niečo, čo petičiari nechceli. De facto dnešným schválením uznesenia o evolučnom parku sa už rokovať nebude."

I. JANKO:

"Poslanci naopak schválili doplňujúci návrh námestníčky primátora Viery KIMERLINGOVEJ, vďaka ktorému sa bude ďalej rokovať len o ochrane úzkeho pásu v povodí Vydrice."

Elena PÄTOPRSTÁ, členka petičného výboru:

"Ja som dúfala, že Bratislava bude mať európsky unikát, bude mať prvú mestskú evolučnú rezerváciu. Žiaľ na návrh pani KIMERLINGOVEJ sa schválila veľmi zvláštna rezervácia. Možnože tiež to bude unikát, lebo to bude taký 50-metrový slíž."

Viera KIMERLINGOVÁ, námestníčka primátora Bratislavy:

"Ja som dala návrh toho uznesenia, ktoré prešlo. Urobila som to preto, aby sme naozaj už mali vyčlenené územie, ktoré teraz chránime."

I. JANKO:

"O vytvorenie evolučného parku prameň Vydrice sa ochranári snažia už viac ako 8 rokov."

Marek POLÁČEK, lesoochranárske zoskupenie Vlk:

"Zmyslom tej rezervácie okrem ochrany prírody, teda toho, aby sa tam neťažili stromy a nepoľovalo je práve umožniť ľuďom prístup do toho lesa."

I. JANKO:

"Odporcovia návrhu ochranárov tvrdia, že zastavením ťažby dreva by mestské lesy prišli o nemalé finančné zdroje."

Vladimír KUTKA, riaditeľ Bratislavských mestských lesov:

"Čo sa týka výpadkov za ťažbu dreva, my sme to vyčíslili okolo 65-tisíc eur, že by to bol ročný výpadok."

Jozef HAVRILLA, poslanec Bratislavského magistrátu:

"To drevo sa ťažiť musí, je to obnoviteľný zdroj a vyhnať poľovníkov z tejto lokality, z tejto časti je dosť nereálne, pretože poľovníci nielen strieľajú, ale poľovníci sa hlavne aj starajú o tie stromy, o tie zvieratá."

I. JANKO:

"Ďalší z námestníkov primátora Ján BUDAJ si ale myslí, že v tomto prípade nejde o peniaze, ktoré by mesto stratilo ťažbou dreva."

Ján BUDAJ, námestník primátora hlavného mesta:

"Myslím si, že o stratu vôbec nejde, skôr je to vplyv tzv. poľovníckej loby. Jednoducho sú tu papaláši, ktorí s tam zvykli chodiť poľovať, ale dokedy sa v mestskom parku budú konať poľovačky?"

V. KIMERLINGOVÁ:

"Neviem kto to je poľovnícka loby, čo si prelobovala u koho, ale my sme to riešili v podstate s vedením našich lesov. Vyšlo nám to takto, že poďme radšej postupnými krokmi."

I. JANKO:

"Petícia za vytvorenie evolučnej rezervácie ale bude aj naďalej pokračovať. Ivan JANKO, RTVS."

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl