SME: Na bratislavské PKO bude možno súťaž

[2013-07-21] Námestník primátora Ján Budaj navrhuje vypísať súťaž na prevádzkovateľa PKO. Ten by mal budovy reštartovať.
SME: Na bratislavské PKO bude možno súťaž

Foto: SME - GABRIEL KUCHTA

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke:
http://bratislava.sme.sk/c/6876046/na-bratislavske-pko-bude-mozno-sutaz.html

 

BRATISLAVA. Prázdna a tmavá budova, okolo odpadky. Pred niekoľkými rokmi tam ľudia chodili za kultúrou či na beánie, dnes priestor obchádzajú.

Od konca roku 2010, keď ho bývalé vedenie mesta odovzdalo investorovi, ktorý tam chce stavať, bratislavský Park kultúry a oddychu na nábreží neďaleko centra chátra.

Oživenie pritom sľubovalo terajšie vedenie mesta už na jeseň v roku 2011.

Námestník primátora Ján Budaj (Zmena zdola, DU) teraz žiada primátora Milana Ftáčnika (nezávislý s podporou Smeru), aby v septembri predložil mestským poslancom materiál o otvorení PKO pre ľudí.

„Som presvedčený, že otvorené a využívané malo byť už dávno,“ hovorí Budaj. „Uteká čas aj peniaze.“

Tisíce eur mesačne

Vývoj kauzy
  • 2005 – mesto predalo pozemky pod PKO;
  • 2009 – búranie PKO a jeho následné prerušenie;
  • 2010 – primátor Ďurkovský odovzdal PKO firme Henbury;
  • 2011 – bratislavskí poslanci odhlasovali, že chcú PKO zachovať, začali sa rokovania o výmene;
  • 2011 – mesto sľubuje sprevádzkovanie PKO na akcie;
  • 2012 – vyšetrovanie aj trestné stíhanie v súvislosti s PKO sa skončilo.

Otvorenie a sprevádzkovanie PKO by stálo zadlžené mesto tisíce eur.

Ftáčnik pripomenul, že PKO vydal bývalý primátor Andrej Ďurkovský (vtedy KDH) vlastníkovi pozemkov pod budovami firme Henbury v decembri 2010 dobrovoľne.

Ak by chcela Bratislava mestské budovy na súkromných pozemkoch využívať, musela by firme Henbury platiť vyše 20-tisíc eur mesačne. „Ide o štyri eurá na štvorcový meter za tento veľký objekt,“ hovorí Ftáčnik.

Budaj vraví, že je verejne známe, že sa po voľbách na rokovaniach s Henbury nezhodol primátor s vlastníkom pozemkov na výške nájmu.

„Táto nedohoda by nemusela byť prekážkou využívania nášho majetku. Na uplatnenie práva užívať svoj majetok sme mohli žiadať súd o predbežné opatrenie, podobne súdnou cestou sa dá dosiahnuť rozhodnutie o primeranej výške nájomného.“

Aj riaditeľ Ftáčnikovej kancelárie Ľubomír Andrassy hovorí, že výšku nájmu by mal určiť súd, na ktorý sa mesto obrátilo. „Z právneho hľadiska nie je ľahké objekt otvoriť.“

Návrh na súťaž

Námestník Budaj chce, aby mesto získalo opäť kontrolu nad svojimi budovami.

Pripomína, že Ďurkovský ich vydal na zbúranie bez vedomia vtedajšieho zastupiteľstva. Ďurkovského preto aj vyšetrovala polícia, trestné stíhanie však zastavila.

„Nemáme kontrolu ani z hľadiska bezpečia pred požiarom alebo inými nehodami,“ hovorí Budaj a pripomína, že mestu takto utekajú aj peniaze, ktoré kedysi PKO zarábalo.

Problém s financovaním a obnovou PKO navrhuje Budaj riešiť súťažou na nájomcu, čiže prevádzkovateľa.

„Ten budovy reštartuje a mestu v nich prenechá priestor na verejnoprospešné akcie, na ktorom sa vzájomne dohodneme. PKO je posledná šanca mesta poskytovať občanom priestory pre širokú škálu podujatí, pri ktorých nepôjde len o zisk.“

Nábrežie prebudujú

Zástupcovia mesta dnes môžu do PKO vstúpiť len v prípade havárií, údržby či temperovania. Primátor vraví, že kotolňa v spoločenskej sále nefunguje a zatiaľ ju mesto ani nedalo opraviť. V tohtoročnom rozpočte na to peniaze nevyčlenili.

Námestníčka primátora, Petra Nagyová-Džerengová (Most-Híd), pripomenula, že sa na PKO pýtala pred rokom a nič sa neudialo. Ak sa nič neurobí, zima vraj môže PKO opäť zaskočiť.

Sprevádzkovanie budov na nábreží žiadajú od mesta aj občianski aktivisti z iniciatívy Bratislava otvorene. Upozorňujú aj na návrh promenády, ktorú má spraviť Henbury vrátane protipovodňového múrika.

„Vyplýva to zo zmluvy, ktorú uzavrel v júni 2010 primátor Ďurkovský,“ hovorí Ftáčnik. Henbury má promenádu zrekonštruovať do roku 2016. Obnovu nábrežia vyčíslili na štyri milióny eur.

„Najskôr sa tomu budú venovať odborné útvary magistrátu a potom bude verejná debata,“ sľubuje Ftáčnik.

Diskusia má byť aj o travertínovej balustráde architektov Ivana Matušíka a Ivana Szalaya, ktorá stojí na nábreží. Viacerí poslanci odmietajú múr, ktorý by bol bariérou a zacláňal by výhľad na Dunaj.

O PKO vedie mesto s investorom súdny spor, hľadá tiež možné pozemky, ktoré by s firmou Henbury zamenilo.

K dohode dodnes neprišlo. Bratislavskí poslanci totiž v roku 2011 odhlasovali zachovanie celého PKO.

 

Lucia Tkáčiková

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl