SME: Pamätník novembra nie je v Bratislave istý

[2013-09-11] Pamätník novembra chcú stihnúť do budúcoročných osláv štvrťstoročia od revolúcie. Zatiaľ nie je jasné miesto ani podoba. Ľudia revolúcie pripravujú súťaž. Vedenie mesta hovorí o všeobecnom pamätníku. Pred dvomi rokmi podpísali známe osobnosti deklaráciu, o rok by mali odhaliť Pamätník Novembra 89 v centre Bratislavy. Dielo chceli slávnostne odovzdať 17. novembra 2014, teda na 25. výročie Nežnej revolúcie. Dodnes však nie je jasné, ako má vyzerať a ani to, kde by mal pamätník stáť. Vo výbore sú napríklad Anton Srholec, prvá tajomníčka VPN, historička a občianska aktivistka Mária Filková, prvý nominant VPN do vlády národného porozumenia Vladimír Ondruš, šéfredaktor prvých slobodných novín Verejnosť Eugen Gindl a jeden z tribúnov revolúcie a námestník bratislavského primátora Ján Budaj.
SME: Pamätník novembra nie je v Bratislave istý

Foto: SME - GABRIEL KUCHTA

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke denníka SME.

 

BRATISLAVA. Pred dvomi rokmi podpísali známe osobnosti deklaráciu, o rok by mali odhaliť Pamätník Novembra 89 v centre Bratislavy. Dielo chceli slávnostne odovzdať 17. novembra 2014, teda na 25. výročie Nežnej revolúcie. Dodnes však nie je jasné, ako má vyzerať a ani to, kde by mal pamätník stáť.
Vo výbore sú napríklad Anton Srholec, prvá tajomníčka VPN, historička a občianska aktivistka Mária Filková, prvý nominant VPN do vlády národného porozumenia Vladimír Ondruš, šéfredaktor prvých slobodných novín Verejnosť Eugen Gindl a jeden z tribúnov revolúcie a námestník bratislavského primátora Ján Budaj.
Potrebujú sponzorov
O pamätníku a jeho umiestnení musia rozhodnúť bratislavskí poslanci. Budaj chce materiál predložiť na jeseň. Začiatkom novembra plánujú vyhlásiť súťaž na výtvarné riešenie, vyhodnotiť by ju mali začiatkom budúceho roku. „V ďalšom viac ako pol roku by bolo dielo realizované a osadené na Námestí slobody,“ predpovedá Budaj. „Pokiaľ ide o financie, zrejme treba počítať s tým, že sa mesto nebude zúčastňovať ani financovania súťaže a ani zhotovenia diela.“
„To, ako bude monument vyzerať, je už otázka na umelcov,“ vraví Srholec. „Našim cieľom je, aby tam rezonovala téma zločinov komunizmu a aby to bol symbol národa, ktorý si váži krv ľudí, ktorí položili svoje životy za slobodu.“ Srholec verí, že nájdu sponzorov.
Všeobecné miesto
Pamätník zatiaľ nemá istú podporu mesta. Šéf kancelárie primátora Ľubomír Andrassy hovorí, že si na Námestí slobody vedia predstaviť všeobecný pamätník všetkých ľudí, ktorí povstali za svoju slobodu a to nielen sedemnásteho novembra.
„V Bratislave nemáme také jednoduché miesto, ktoré by sa nespájalo len s jednou udalosťou. To, či to bude k širšiemu kontextu, alebo konkrétne k nežnej revolúcii, je dnes otvorená téma,“ vraví Andrassy s tým, že v Bratislave nie je napríklad ani pamätník neznámeho vojaka.
Nateraz na pamätník neprispeje ani štát. „O takomto zámere sme doteraz neboli informovaní,“ vraví hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár. Prípadnú podporu by mohli získať cez grantový systém ministerstva.
Zabudnuté Námestie slobody
Pamätník má podľa novej mestskej koncepcie sôch posudzovať aj Mestský ústav ochrany pamiatok.
Starostka bratislavského Starého Mesta Táňa Rosová (SDKÚ) pôvodne presadzovala radšej Námestie SNP. „Nebránila by som sa ani, aby bol pamätník umiestnený napríklad na Námestí slobody, nemohlo by však byť v takom zlom, neudržiavanom stave, ako je v súčasnosti, keď ho má v správe hlavné mesto.“
Mesto totiž prevzalo námestie do správy od Starého Mesta. Budaj priznáva, že rekonštrukcia je pre financie „napriek dobrej vôli mesta“ v nedohľadne. Pamätník chcú umiestniť v hornej časti námestia pri Úrade vlády. Toto miesto by podľa Budaja obnova zasiahnuť nemala.

11.9.2013

Lucia Tkáčiková, Michal Durdovanský

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl