sme.sk: Ochranári a developeri diskutujú o Danubia Parku

[2013-11-17] Ochranári sa s investorom Danubia Parku zatiaľ dohodli, že biotopy vodného vtáctva by pri prípadnej výstavbe Danubia parku mal kompenzovať v plnom rozsahu a nasypať dva nové ostrovy a kilometer nového prírodného brehu v zdrži Hrušov. Ochranári tvrdia, že sa zatiaľ s investorom dohodli na kompenzácii biotopov vodného vtáctva a násype nových ostrovov a nového prírodného brehu v zdrži Hrušov. Všetky záväzky pre investora však určia v procese EIA, prípadne v územnom rozhodnutí a stavebnom povolení, tvrdí podpredseda Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) Jaromír Šíbl.
sme.sk: Ochranári a developeri diskutujú o Danubia Parku

VIZUALIZÁCIA - DANUBIA INVEST

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke sme.sk.

 

BRATISLAVA. O športovom a rekreačnom stredisku Danubia Park v bratislavskom Čunove developeri a ochranári stále diskutujú. Ako informovala spoločnosť Danubia Invest, od začiatku prípravy investičného zámeru komunikuje spoločnosť s ochranármi aj štátnymi inštitúciami a snaží sa zohľadniť všetky požiadavky na súlad s okolitou prírodou.

„Na spoločnom stretnutí sme dohodli a odsúhlasili postup projektovej prípravy tak, aby časový harmonogram pre kompenzačné opatrenia bol v súbehu s výstavbou Danubia Parku,“ povedal konateľ spoločnosti Danubia Invest Július Kováčik.

Ochranári tvrdia, že sa zatiaľ s investorom dohodli na kompenzácii biotopov vodného vtáctva a násype nových ostrovov a nového prírodného brehu v zdrži Hrušov. Všetky záväzky pre investora však určia v procese EIA, prípadne v územnom rozhodnutí a stavebnom povolení, tvrdí podpredseda Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) Jaromír Šíbl.

Kompenzácie v plnom rozsahu

Ako povedal Šíbl, pri prípadnej výstavbe Danubia parku by mal investor kompenzovať biotopy v plnom rozsahu vytvorením náhradných biotopov na vhodných miestach v rámci zdrže Hrušov. "Iné podmienky zatiaľ neboli stanovené," informoval Šíbl a dodal, že projekt v danej lokalite považujú z hľadiska ochrany prírody za vysoko rizikový a nevhodný už od začiatku.

"Za hlavný problém považujeme vybudovanie nového veľkého obytného súboru pre vyše tisíc trvalo žijúcich obyvateľov v doteraz neobývanom prírodnom území, so všetkými negatívnymi dôsledkami na okolité prírodné prostredie, a to pod zámienkou budovania športovo - rekreačného areálu," informoval Šíbl, podľa ktorého je funkcia bývania v tomto území v rozpore s platným územným plánom.

"Preto sa ju investor snaží v projekte maskovať ako bungalovy, ubytovacie zariadenia pre športovcov, byty pre správcov športových zariadení a podobné nezmysly. Rovnaká taktika bola použitá napríklad pri výstavbe obytných domov v rozpore s územným plánom v Karloveskej zátoke," povedal Šíbl a dodal, že hlavnou požiadavkou BROZ je vylúčiť z projektu Danubia parku všetky objekty slúžiace na trvalé či dočasné ubytovanie.

Úpraviť aj budovy

Ako povedal Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti, problematické sú tri body. Zánik cenných biotopov a náhrada za ne, návrh tvaru budov a veľkosť presklených plôch a v treťom bode dopad na komfort miestnych obyvateľov.

"Je potrebné nahradiť zničené biotopy a celkovo upraviť plánované budovy tak, aby viac zapadli do prírody a nedochádzalo k úhynom na veľkých presklených plochách," povedal Ridzoň a dodal, že zatiaľ sa podarilo s investorom dohodnúť na násype dvoch nových ostrovov a kilometra nového prírodného brehu v zdrži na mieste, kde dnes sú brehy len betónové alebo kamenné.

"Stále však nebola vyriešená podmienka úpravy budov a ani zhody na stanovisku s Čunovom," povedal Ridzoň, podľa ktorého celkový dopad závisí od toho, ako bude investor pristupovať k nevyhnutným úpravám projektu.

Dopady aj na obyvateľov

"Ak urobí investor úpravy zodpovedne, projekt môže pravdepodobne koexistovať aj s chránenými druhmi, ako to vidieť na Oravskej priehrade alebo na Neziderskom jazere. Netreba však zužovať negatívne dopady len na prírodu, projekt sa dotkne aj obyvateľov Čunova," povedal Ridzoň.

Športové a rekreačné stredisko Danubia Park za 45 miliónov eur chce postaviť v bratislavskom Čunove spoločnosť Danubia Invest. S výstavbou v oblasti Hrušovskej zdrže chce začať v prípade kladného záväzného stanoviska mesta už budúci rok a ukončiť by ju mal najneskôr v roku 2017.

Čo všetko má Danubia Park obsahovať? Čítajte tu.

 

Podľa investorskej spoločnosti Danubia Invest, a.s. by Danubia Park mohol mestu priniesť z daní 168-tisíc eur ročne.

Ako informoval na verejnej diskusii konateľ spoločnosti Danubia Invest Július Kováčik, spoločnosť plánuje vybudovať areál s komplexnými službami na ploche 89 hektárov. Na území Danubia Parku v oblasti Hrušovskej zdrže by malo pritom ostať 58 percent zelene.

17.11.2013

sita

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl