teraz.sk: Kino Mladosť v Bratislave zdobia pamätné dosky a busta Jozefa Kronera

[2013-12-18] Bratislava 18. decembra (TASR) - Bustu Jozefa Kronera a dve pamätné dosky odhalili včera (17. decembra) na fasáde bratislavského kina Mladosť na Hviezdoslavovom námestí. Busta a jedna z vápencových tabúľ má Bratislavčanom a návštevníkom hlavného mesta pripomínať herecké majstrovstvo Jozefa Kronera a jeho medzinárodný úspech. "Bol to môj sľub Zuzke Kronerovej, že busta jej otca bude aj v Bratislave. Zároveň sme chceli aj pripomenúť cenu Akadémie filmových umení Oscar, ktorú dostal za film Obchod na korze," povedala pre TASR Elena Pätoprstá, autorka bronzovej busty J. Kronera a architektonického návrhu pamätných tabúľ. Pôsobivú Kronerovu podobizeň už dizajnérka a občianska aktivistka inštalovala v Považskej Bystrici, odkiaľ rodina Kronerovcov pochádza.
teraz.sk: Kino Mladosť v Bratislave zdobia pamätné dosky a busta Jozefa Kronera

FOTO TASR - Martin Turanovič

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke teraz.sk.

 


"Elena vystihla nielen podobu, ale hlavne dušu a ducha Joža Kronera. Som veľmi vďačná a šťastná, skutočne, ako keby otec bol v tej buste nejakým spôsobom prítomný," uviedla Zuzana Kronerová. Okrem pocty významnému slovenskému hercovi má táto iniciatíva vzbudiť pozornosť a záujem verejnosti a verejnoprávnych inštitúcií o Kronerove filmy, ktoré nakrútil v zahraničí a na Slovensku zatiaľ ešte neboli nikdy premietané v kinách, ani vysielané v slovenskej televízii. "Je veľká škoda, že tieto filmy slovenská verejnosť nepozná. Sú väčšinou na tému roku 1956 v Maďarskej republike a sú vynikajúce. Jožo Kroner nikde, okrem Obchodu na korze, nehral tak vynikajúco ako v maďarských filmoch," skonštatovala herečka.Kompletná retrospektíva filmov

Jeden z filmov, ktoré Jozef Kroner nakrútil v Maďarsku v 80. rokoch, premietli včera večer v premiére v storočnom Kine Mladosť práve po odhalení busty a pamätných tabúľ. Priaznivci filmu si tak mohli pozrieť po prvý raz snímku režiséra Károlyho Makka Čas sa zastavil.

"Pripravujeme kompletnú retrospektívu filmov, v ktorých Jozef Kroner vytvoril hlavnú alebo vedľajšiu postavu. Sú to snímky nielen československé, ale aj maďarské, bulharské a talianske. Je to kompletná retrospektíva k jeho nedožitým 90. narodeninám, ktoré si pripomenieme budúci rok aj na Febiofeste," povedal pre TASR Peter Dubecký, riaditeľ Slovenského filmového ústavu.

Druhá odhalená pamätná doska potvrdí okoloidúcim a návštevníkom kina fakt, že na mieste súčasnej Mladosti od roku 1913 začalo pravidelne a bez prestávky premietať prvé verejné kino na území Uhorska Elektro Bioscop. "Nie je také bežné na Slovensku, ani v Bratislave, aby kultúrna ustanovizeň celé 20. storočie, v ktorom bolo veľa prevratov, revolúcií, vojen, aby fungovala na jednom mieste sto rokov," poznamenal viceprimátor Bratislavy, autor myšlienky a podporovateľ pamätníka Ján Budaj. Ako ďalej pripomenul, odhalené diela vznikli najmä vďaka nefinančnej a finančnej pomoci občanov, ktorí ich podporili prostredníctvom verejného konta na portáli www.ludialudom.sk, a tiež so skromnou podporou kultúrnej nadácie hlavného mesta Bratislava.

 

tasr

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl