teraz.sk: KRONEROVÁ: Najkrajším dňom Jožka Kronera bol ten, keď som sa narodila

[2013-09-04] Busta vznikla na Vysokej škole výtvarných umení, je odliata z bronzu a váži asi 15 kilogramov. " Požehnal tento rod Pán Boh a príroda veľkým talentom," spomína Zuzana Kronerová s tým, že vďaka patrí sochárke Elene Pätoprstej, ktorá dokázala dať bronzovej buste dušu a srdce.
teraz.sk: KRONEROVÁ: Najkrajším dňom Jožka Kronera bol ten, keď som sa narodila

FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke teraz.sk.

 

 

Považská Bystrica 4. septembra (TASR) – Najkrajším dňom Jozefa Kronera bol deň, keď sa narodila jeho dcéra Zuzana. Pri príležitosti dnešného osadenia busty Jozefa Kronera na pamätníku venovanom umeleckej rodine Kronerovcov v parku na považskobystrickom sídlisku Lány to povedala dcéra Jozefa Kronera, herečka Zuzana Kronerová.

"Otec pribehol za mamou do nemocnice, mama vyšla z izby a držala ma na rukách. Ako jednodňové bábätko som otvorila jedno oko. Otec vraj začal výskať a robiť mlynské kolesá po nemocničnej chodbe a začal kričať, že som ho spoznala," spomína s úsmevom Kronerová.

Ako dodala, celá rodina Kronerovcov bola talentovaná, mali nielen herecký talent. Teta Zuzana Vaňousová bola výbornou maliarkou, gymnastkou i profesionálnou herečkou. "Ludvík, Janko (otec Jána Kronera ml.) boli podľa otca ešte talentovanejší ako on. Janko mal tiež ponuku do martinského divadla, kvôli rodine ju neprijal. Teta Mara Hojerová, najstaršia Jozefova sestra, hrala hádam vo všetkých slovenských filmoch. Požehnal tento rod Pán Boh a príroda veľkým talentom,"spomína Zuzana Kronerová s tým, že vďaka patrí sochárke Elene Pätoprstej, ktorá dokázala dať bronzovej buste dušu a srdce.

"Celého polroka, ako som robila sochu, som myslela na Zuzanu Kronerovú a na to, či Zuzana povie, že je to jej otec. Ako predlohu som použila stovky fotografií, študovala som celé dielo Jožka Kronera, nasávala som ho, vnímala. Potom pre mňa nebol problém priestor, ale jeho duša, výraz jeho tváre,"priblížila autorka busty Pätoprstá.
Busta vznikla na Vysokej škole výtvarných umení, je odliata z bronzu a váži asi 15 kilogramov. Slávnostne ju odhalia už v piatok (6.9.) popoludní, kedy bude celý deň venovaný práve umeleckej rodine Kronerovcov. Od rána budú neďaleko pamätníku Dobré Kronerovské trhy, celodenný kultúrny program vyvrcholí odhalením pamätníka a večerným premietaním filmu Pacho, hybský zbojník pod holým nebom.

Myšlienka odhaliť pamätník rodine Kronerovcov sa zrodila asi pred rokom. Prišli s ňou členky Občianskeho združenia Pandora, ktoré pôsobí na považskobystrickom sídlisku Lány a vydáva sídliskový mesačník Lánoviny. "Iniciátormi myšlienky boli obyvatelia sídliska Lány, ktoré je spojené s rodinou Kronerovcov. Oslovovali sme sponzorov, zorganizovali sme verejnú zbierku, ktorá potrvá do začiatku decembra. Pôvodne sme počítali s nákladmi asi 2500 eur, no bude to až okolo 5000 eur,"povedala Jana Veličová z OZ Pandora.

 

4.9.2013

tasr

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl