TV Markíza: Odzvoní lodenici, kde vyrástli zlaté dvojičky Hochschornerovci?

[2010-08-12] V Bratislave možno vyrastie nové vodné dielo. Také sú dlhodobé predstavy ministerstva hospodárstva ohľadom priehrady na Dunaji. Aj keď ide zatiaľ len o víziu, vlnu odporu vyvoláva už dnes. „Myslím že je to ten najhorší možný nápad, čo by sa na tomto území dalo postaviť. Toto územie má v prvom rade slúžiť na rekreáciu. Toto vodné dielo by územie prakticky zlikvidovalo v tej podobe, ako ho poznáme teraz,“ tvrdí ochranár Jaromír Šíbl.

Príspevok odvysielala TV Markíza v Televíznych novinách.

 

 

Vodná priehrada by mala by mala stáť tesne medzi Mostom Lafranconi a rakúskymi hranicami. Informáciu o plánoch priniesol denník SME.

Hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič vysvetlil, že by išlo možný teoretický zdroj výroby elektrickej energie, čiže využitie hydroenegetického potenciálu a samozrejme aj zabezpečenie plavebnej hĺbky na tomto toku Dunaja.

Hochschornerovci sú už doma
Hochschornerovci strávili v karloveskej lodenici roky. Aj pre prvé zlato z Atén sa pripravovali tu.
(Foto: SITA)

Sú to však zatiaľ len plány a má to dlhodobý charakter. Jednoznačne proti dielu sú ochranári, pretože výstavba by zasiahla územie európskeho významu.

„Myslím že je to ten najhorší možný nápad, čo by sa na tomto území dalo postaviť. Toto územie má v prvom rade slúžiť na rekreáciu. Toto vodné dielo by územie prakticky zlikvidovalo v tej podobe, ako ho poznáme teraz,“ tvrdí ochranár Jaromír Šíbl.

Karloveské rameno
Karloveské rameno s lodenicou.
(Foto: TASR)

Proti sú aj vodáci, ktorí na mieste možnej budúcej priehrady sídlia. "Sme tu už 35 rokov a naša lodenica vychovala reprezentantov aj olympionikov a my to vnímame veľmi negatívne. Pre  vodný šport katastrofa tu," dodáva Igor Mičušík z vodáckeho klubu TATRAN v Karlovej Vsi.

S víziami o novom vodnom diele vyjadruje absolútny nesúhlas aj starosta rakúskej obce v tesnej blízkosti Bratislavy. "Wolfsthal chce aj naďalej ležať pri Dunaji a nie za niekoľko metrov vysokou hrádzou, povedal pre denník Sme Gerhard Schodinger.

Ministerstvo hospodárstva však nateraz upokojuje. Žiadne konkrétne plány dnes neexistujú. O osude výstavby vodného diela rozhodne vláda na jeseň.

12.augusta 2013

Matej Neumann

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl