vas.cas.sk: Pri Bratislave môže vzniknúť európsky unikát: Zachránia zver pred poľovníkmi?

[2013-11-18] Aktivisti by chceli časť lesa premeniť na mestský lesopark, v ktorom by sa dalo nerušene poprechádzať popri riečke. „Chceli by sme miesto udržiavať pre ľudí, turistov, ktorí si chcú vychutnať prírodu bez umelých zásahov,“ povedal Ján Budaj (Zmena zdola, DÚ), námestník primátora Bratislavy.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke vas.cas.sk.

 

Už niekoľko rokov bojujú za to, aby bola časť Malých Karpát pri riečke Vydrici vyhlásená za rezerváciu. Znamenalo by to rázne stop poľovníkom a tiež rúbaniu lesa. Šlo by o unikátny priestor, keďže podobné parky pri väčších mestách nie sú zvykom. Vec dala do pohybu petícia - tá má už viac než 10 000 podpisov.

Bocian čierny či rak riavový a desiatky chránených druhov majú svoj domov v malokarpatských lesoch. Aktivisti by chceli časť lesa pri riečke Vydrici premeniť na lesopark s rozlohou 480 hektárov. „Chceli by sme miesto udržiavať pre ľudí, turistov, ktorí si chcú vychutnať prírodu bez umelých zásahov,“ povedal Ján Budaj, námestník primátora. Aktivisti sa rozhodli spísať petíciu, ktorá má už viac než 10 000 podpisov. „Zákazom poľovačiek by sa znížilo aj riziko nebezpečenstva pre turistov, taktiež by sa nerúbali lesy v tejto oblasti,“ dodáva Budaj.

Mesto návrh zatiaľ neschválilo. „Súhlasíme s vyhlásením bezzásahového lesa. Avšak poľovníci sa starajú o lesy, kŕmia zvieratá v zime, nie sú to nepriatelia,“ povedal hovorca primátora Ľubomír Andrassy. Zároveň dodal, že o veci sa bude rokovať na najbližšom zastupiteľstve.

 

hok, Nový čas

18.11.2013

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl