www.teraz.sk: Z bratislavského PKO možno zachovajú len časť

[2013-09-26] Pre spoločnosť Henbury Development, ktorá je vlastníkom pozemkov pod PKO, je zachovanie celého objektu PKO neprijateľné. K téme sa vyjadruje námestník primátora Ján Budaj (Zmena zdola-DÚ).
www.teraz.sk: Z bratislavského PKO možno zachovajú len časť

FOTO TASR

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke teraz.sk.

 

Z bratislavského Parku kultúry a oddychu (PKO) možno ostane iba stredná vstupná hala a spoločenská sála. Pre spoločnosť Henbury Development, ktorá je vlastníkom pozemkov pod PKO, je zachovanie celého objektu PKO neprijateľné a plánovanú zámenu so štátom už mesto reálne nevidí. Na rokovaní mesta s Henbury v pondelok (23. 9.) sa objavila ďalšia alternatíva, mesto navrhlo PKO zachovať aspoň čiastočne. Bratislavských poslancov dnes o tom informoval primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD), zastupiteľstvo to vzalo na vedomie.

Spoločnosť Henbury Development podľa dôvodovej správy avizovala, že potrebuje čas na posúdenie takejto alternatívy. Svoje oficiálne stanovisko vraj pošle do jedného mesiaca, teda do ďalšieho rokovania mestského zastupiteľstva. "Druhá strana hrá na čas a spolieha sa na súdne prieťahy," myslí si námestník primátora Ján Budaj (Zmena zdola-DÚ). Mesto a Henbury sa totiž stále sporia o platnosť právnych úkonov spojených s búraním PKO, Bratislava už súd dvakrát prehrala.

Mesto chcelo pozemky pod PKO najprv zamieňať so štátnymi pozemkami pod budovou Výskumného ústavu vodného hospodárstva (VÚVH). Tá sa mala stať súčasťou developérskeho projektu a pozemky pod PKO by ostali mestu. Ministerstvo životného prostredia SR však trvalo na zachovaní jedinečných laboratórií VÚVH na mieste, kde sú dnes. Zástupca spoločnosti Ján Krnáč opakovane zdôraznil, že požiadavka nie je pre záujmy spoločnosti zhodná. "Je to pre Henbury Development, ako aj pre ďalší rozvoj projektu nábrežia neakceptovateľné," reagoval.

Dnes mesto zámenu so štátom, ktorá bola dlho diskutovaná medzi oboma stranami, už reálne nevidí."Pretože riešenie zámeny v priestore nábrežia, ktoré vyžaduje účasť štátu a VÚVH sa nejaví ako reálne, predstavitelia mesta prejavili pripravenosť hľadať iné pozemky mimo nábrežia PKO," uvádza sa v dôvodovej správe. Bratislava tak možno bude ešte hľadať aj iné pozemky na zámenu.

Primátor Milan Ftáčnik dnes na zastupiteľstve podotkol, že mesto na rokovaní veľmi jednoznačne nastolilo požiadavku, aby k dohode dospeli do konca tohto roku.

 

26.9.2013

tasr

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl