Ján Budaj analyzuje voľby do VÚC

[2013-11-11] Voľby do vyšších územných celkov sa uskutočnili 9.novembra 2013. Strana Zmena zdola, DÚ získala dva mandáty župných poslancov (Bratislavský samosprávny kraj - Elena Pätoprstá, Trenčiansky samosprávny kraj - Juraj Smatana).

Ján Budaj analyzuje voľby do VÚC

Uplynulé voľby do VÚC priniesli tieto 4 odkazy :
1. voliči neveria v zmysel VÚC
2. ak vládna strana VÚC spochybnila, ale ich reformu pred voľbami neuskutočnila, znížila tým voličskú účasť, čo vytvorilo anomálie v zastúpení krajov (pozri napríklad Trnavský samosprávny kraj, ale aj iné).
3. Voľby do VÚC ukázali dôsledky toho, že takzvané pravicové strany nevyužili rok po prehratých voľbách na sebareflexiu: stavali kandidátov typu Kaník, ktorého napokon porazil extrémista Kotleba. Jeho účasť v druhom kole župných volieb je veľkým debaklom pravice. Ak dosiaľ sebareflexie neschopní pravicoví partajníci umožňovali "iba" neustále výhry postkomunistov, tak sa dnes zdá, že v budúcnosti ich budú porážať aj pravicoví extrémisti.
4. Fico nechal svojich ľudí zobrať väčšinu zo 408 mandátov a teraz začne realizovať redukciu krajov. Ak nedobyl Bratislavu na tejto mape VÚC, chce vytvoriť mapu inú, na ktorej pokorí aj tento región. Dalo sa to čakať. Nemohúcnosť opozície mu je v tomto ťažení veľkou posilou...

A teraz do vlastných radov :

Zmena zdola sa chystá na komunálne voľby v roku 2014 a na tieto župné nemala dosť financií, ani dosť šancí. Prax učí, že v týchto voľbách sa zúčastňujú najmä pevné jadrá starých strán. Presadzujú sa najmä široké koalície starých parlamentných strán, hoci verejnosť potom vlastne ani nikdy nezistí, kto za koho kandidoval. V neprospech ZZ DÚ je aj fakt, že voliči nedostanú pri voľbách do VÚC domov zoznam kandidátov, hoci pri všetkých iných voľbách takýto zoznam dostanú. Vedomí si všetkých týchto hendikapov sme nestavali stranícku kandidátku, iba sme podporili tých kandidátov, ktorí sa veci chopili sami s tým, že boli pripravení zniesť aj neúspech. Financie strany na podporu volieb VÚC 2013 boli mimoriadne nízke (cca 1300 eur).

Výsledok ma teší. Predčil aj výsledky oveľa bohatších strán s kampaňou v podobe stoviek, či tisícok bilboardov. ZZ DÚ získala podporu viac voličov  ako napríklad strana Nova s kampaňou, ktorá patrila k najsilnejším v týchto voľbách.

Blahoželám osobitne petržalskej kandidátke, poslankyňou župy sa stala Elena Pätoprstá, ale výbornú voličskú podporu získali aj iní petržalskí kandidáti, napríklad Peter Hochsorner je tesne pod čiarou. Výborné počty dosiahol Jaro Šíbl...
... a blahoželám aj Jurovi Smatanovi, ktorý bol bez diskusie najlepšou alternatívou na župana trenčianskeho samosprávneho kraja. Jeho tretie miesto je viac než dobré. Stal sa poslancom a ja som presvedčený, že tak ako dokázal využiť pre verejný záujem poslanecký mandát v zastupiteľstve Považskej Bystrice, vnesie trochu života aj do toho župného parlamentu.

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl