tyzden.sk: Zuzana Kronerová zahalila prvý pamätník Kronerovcov

[2013-09-04] Herečka Zuzana Kronerova prišla dnes do Považskej Bystrice zahaliť vôbec prvý pamätník venovaný celej umeleckej rodine Kronerovcov. Na približne pätnásťkilogramovú bronzovú sochu herca Jozefa Kronera osadenú v prírodnom kameni sa vo verejnej zbierke poskladali Považskobystričania. „Dnešné stretnutie ešte nie je odhalenie, ale zahalenie sochy. Dnes sme slávnostne za pomoci pani Zuzany Kronerovej zahaľovali sochu Jozefa Kronera, pretože v piatok, keď tá socha bude slávnostne odhalená a budú tu Kronerovské trhy, pani Zuzana je na natáčaní v Prahe,“ vysvetlil stredoškolský učiteľ a miestny aktivista Juraj Smatana (Zmena zdola,DÚ). Sochu či pamätník vytvorila sochárka Elena Pätoprstá (Zmena zdola, DÚ) Považskobystričania sa ho rozhodli postaviť v parčíku na Lánoch, na Dukelskej ulici, rovno pod oknami, kde kedysi býval jeden z bratov Jozefa - Ludvik Kroner.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke tyzden.sk.

 

POVAŽSKÁ BYSTRICA – Herečka Zuzana Kronerova prišla dnes do Považskej Bystrice zahaliť vôbec prvý pamätník venovaný celej umeleckej rodine Kronerovcov. Na približne pätnásťkilogramovú bronzovú sochu herca Jozefa Kronera osadenú v prírodnom kameni sa vo verejnej zbierke poskladali Považskobystričania. „Nemám slov. Som nadšená, som dojatá. A je to nádherné, že práve tento pamätník je venovaný všetkým Kronerovcom. Lebo to musím povedať, že celá tá rodina, otcovi bratia, sestry, všetci boli nesmierne talentovaní,“ povedala Zuzana Kronerova, dcéra Jozefa Kronera. „Dnešné stretnutie ešte nie je odhalenie, ale zahalenie sochy. Dnes sme slávnostne za pomoci pani Zuzany Kronerovej zahaľovali sochu Jozefa Kronera, pretože v piatok, keď tá socha bude slávnostne odhalená a budú tu Kronerovské trhy, pani Zuzana je na natáčaní v Prahe,“ vysvetlil stredoškolský učiteľ a miestny aktivista Juraj Smatana.
Sochu či pamätník vytvorila sochárka Elena Pätoprstá, Považskobystričania sa ho rozhodli postaviť v parčíku na Lánoch, na Dukelskej ulici, rovno pod oknami, kde kedysi býval jeden z bratov Jozefa - Ludvik Kroner. „Trvalo to celý jeden rok a vyžadovalo si to veľmi veľa rôznych povolení, za čo teda asi hlavne mestu musíme v úvodzovkách poďakovať, lebo naozaj tam bolo okolo toho veľa vybavovačiek. Ale sme radi, že Kroner a celá jeho rodina, ktorá tu pôsobila, má tu takúto pripomienku tej umeleckej aktivity, ktorú vykonali,“ povedala Monika Bandurová z občianskeho združenia Pandora.
„Celá rodina, otcovi bratia, sestry, všetci boli nesmierne talentovaní a nemali len jeden talent herecký, ale mali ich viac. Teta Zuza, ktorá nám nedávno zosnula, bola vynikajúcou maliarkou, bola súčasne gymnastkou, bola i profesionálnou herečkou. Ludvik i Janko- otec môjho bratranca Janka Kronera, otec mi sám povedal, že boli ešte talentovanejší ako on. Janko taktiež dostal ponuku do martinského divadla, lenže preto, že mal už tri deti, ju neprijal. A teta Mara, to bola najstaršia otcova sestra, tá bola asi vo všetkých slovenských filmoch. Takže, požehnal tento rod Pán Boh aj príroda veľkým talentom, asi to pochádza od starého otca Kronera, ktorý bol vynikajúcim ochotníckym režisérom a hercom,“ dodala Zuzana Kronerova.

4.9.2013

SITA

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl