Výzva Jána Budaja k solidarite so zadržanými aktivistami v Moskve

[2010-08-26] Predseda strany Zmena zdola, DÚ , viceprimátor a mestský poslanec Bratislavy Ján Budaj, vyzval premiéra SR, ministrov vlády SR, poslancov NRSR, poslancov mestského zastupiteľstva Bratislavy, náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, rektora Univerzity Komenského, predsedu Bratislavského samosprávneho kraja, primátora Bratislavy, starostku MČ Bratislava - Staré Mesto, prezidentského kandidáta, predstaviteľov Ústavu pamäti národa a predsedu Konfederácie politických väzňov k solidarite so zadržanými aktivistami v Moskve. Desiatich aktivistov včera zadržali na spomienkovej akcii na okupáciu ČŠSR sovietskymi vojskami, ako aj na represálie voči Rusom, ktorí proti okupácii demonštrovali pred 45 rokmi.

Ján Budaj sa v pondelok 26.augusta 2013 obrátil listom na poslancov NRSR, na poslancov mestského zastupiteľstva Bratislavy, ako aj predstaviteľov politických strán, vlády SR, armády SR, a ďalších štátnych inštitúcií, atď., ktorí sa v nedávnych dňoch zúčastnili pietnych a spomienkových akcií pri príležitosti 45.výročia okupácie z augusta 1968, s výzvou podporiť myšlienku solidarity s desiatimi ruskými aktivistami, zadržanými v nedeľu 25.augusta 2013 na Červenom námestí v Moskve. Títo občania si pripomenuli 45.výročie okupácie ČSSR a tiež represálií sovietskeho režimu voči tým Ruskám a Rusom, ktorí na tom istom námestí prejavili solidaritu s okupovanými národmi Československa v auguste roku 1968. Aktivistom, medzi ktorými bola aj jedna z účastníčok protestu z roku 1968, hrozia vysoké pokuty. Ján Budaj sa svojim listom snaží získať podporu pre solidaritu so zadržanými, ktorej výsledkom má byť apel na orgány Ruskej federácie, aby týchto občanov netrestali ani udelením vysokých pokút. Pripomenutie činu ruských občanov, ktorí mali v podmienkach totality odvahu protestovať na Červenom námestí voči našej okupácii, je dôležitým a pozitívnym signálom vo vzťahoch týchto dvoch slovanských národov, za ktorý by nemali byť aktivisti trestaní, ale ocenení.

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl