Transparency International: Starostovia otvorenejších samospráv boli vo voľbách úspešnejší

[2013-05-14] Z porovnania volebných výsledkov komunálnych volieb s rebríčkom Otvorená samospráva 2010 vyplýva, že starostovia z vyššie umiestnených samospráv v rebríčku mali vyššiu úspešnosť vo voľbách ako starostovia samospráv, ktoré sa umiestnili v rebríčku horšie. To isté sa dá konštatovať o kvalite volebných programov kandidátov na starostov v oblasti transparentnosti a boja proti korupcii.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke:

http://www.transparency.sk/starostovia-otvorenejsich-samosprav-boli-vo-volbach-uspesnejsi/

 

Z porovnania volebných výsledkov komunálnych volieb s rebríčkom Otvorená samospráva 2010 vyplýva, že starostovia z vyššie umiestnených samospráv v rebríčku mali vyššiu úspešnosť vo voľbách ako starostovia samospráv, ktoré sa umiestnili v rebríčku horšie. To isté sa dá konštatovať o kvalite volebných programov kandidátov na starostov v oblasti transparentnosti a boja proti korupcii.

Porovnanie samospráv

Zo 100 pôvodných starostov 100 najväčších samospráv sa znova uchádzalo o zvolenie až 82 starostov. Do tejto skupiny sme zaradili aj Milana Ftáčnika, ktorý sa ako bývalý starosta Petržalky úspešne uchádzal o kreslo bratislavského primátora; a Cyrila Betuša, ktorý sa ako starosta mestskej časti Košice – Sídlisko Ťahanovce uchádzal o post primátora Košíc. 53 pôvodných starostov bolo úspešných, 29 sa znova pokúšali o priazeň voliča neúspešne.

Priemerné skóre samospráv, ktorých starostovia boli opäť úspešní vo voľbách bolo 41%. Naopak, priemerné skóre samospráv, ktorých starostom sa nepodarilo znova uspieť bolo 39%. Pri porovnaní samospráv, ktoré skončili v prvej a poslednej dvadsiatke je rozdiel v úspešnosti ešte výraznejší. Priemerné celkové skóre 20 najlepšie umiestnených samospráv bolo 56%. Naopak, 20 najnižšie umiestených samospráv malo celkové skóre 28%. Z najlepšej dvadsiatky samospráv opäť kandidovalo 17 starostov vrátane Milana Ftáčnika. Z nich bolo až 12 úspešných, čo predstavuje až 70% úspešnosť. Na druhej strane, z 20 najnižšie umiestnených samospráv znova kandidovalo 16 starostov. Z nich bolo len 8 opäť zvolených, čo predstavuje 50% úspešnosť.

Naše zistenia by teda mohli naznačovať, že existuje pozitívna korelácia medzi otvorenejšou samosprávou a znovuzvoliteľnosťou starostu samosprávy.

Porovnanie volebných programov

Z porovnania hodnotenia volebných programov s výsledkami tiež vyplýva, že kandidáti ktorí mali kvalitnejší program v oblasti transparentnosti a boja proti korupcii zaznamenali nadpriemernú úspešnosť. Z 12 kandidátov, ktorí mali najkvalitnejšie programy vyhralo voľby až 6. Keď zohľadníme počet miest, tak 12 najlepších programov poskytli kandidáti pre 8 miest a až v šiestich z nich vyhrali kandidáti s potenciálom zlepšiť úroveň transparentnosti.

tabulka starostovia_30.11.2010

Samozrejme, umiestnenie samosprávy v rebríčku Otvorená samospráva 2010 nemuselo byť vždy len zásluhou starostu samosprávy. Skúmali sme však koreláciu, ktorá môže ukázať určitý trend. Ten je na strane samospráv, ktoré sa správajú otvorenejšie a kandidátov, ktorí majú transparentnosť a boj proti korupcii zahrnuté vo svojich volebných programoch. Je teraz ich úlohou počas najbližších štyroch rokov dokázať, že programy a sľuby mysleli skutočne vážne a ukázať, či sa im podarí obhájiť prípadne vylepšiť umiestnenie ich samospráv v aj najbližšom rebríčku TIS.

 

Tomáš Jacko

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl