Ozdravenie 2012
Vkročili sme do roku, na ktorého konci si pripomenieme 20. výročie vzniku Slovenskej republiky. Ale nespokojnosť občanov so smerovaním štátu je dnes väčšia, než tomu bolo kedykoľvek od jeho vzniku. Zapríčiňuje to fakt, že náprave chýb bránia niektoré strany, ktoré si spolu so svojim podnikateľskými skupinami zvykli zneužívať štát. Občania sa voči tomu cítia bezmocnými a odvracajú sa od politiky. No i tak peniaze, rozkradnuté alebo vyplytvané zlými rozhodnutiami politikov, citeľne chýbajú každému, ak je pacientom v zdravotníctve, študentom či učiteľom v školstve, chýbajú v doprave... vlastne v každej oblasti.
Preto vyzývame, podporte snahu o ozdravenie verejného života :
1. Prvým krokom ku tomu je obnovenie verejného dialógu. Žiadame, aby verejné médiá pred voľbami umožnili plnú informovanosť a odpočet sľubov politických strán. Ale tým ich služba nekončí : žiadame takú reformu verejných médií , ktorá obnoví ich verejnú službu pri informovaní verejnosti a spoluúčasti občanov na správe verejných vecí.
2. Žiadame koniec nadvlády straníckej nomenklatúry v Slovenskej republike. Hoci bola táto nadvláda typická pre totalitný režim, nebadane ju obnovili ponovembrové politické strany. Dnes je prakticky celá štátna správa v konflikte záujmov - mala by slúžiť ľuďom, no slúži stranám a podnikateľom za nimi.
Zastavme to! Obnovme šancu pre odborníkov vo verejnej službe, obnovme výberové konania a konkurzy, obnovme úrad pre štátnu službu, ktorý bude garantovať odpolitizovanie štátnej správy. Inak bude tisíce straníckych nominantov slúžiť na prvom mieste tým, čo ich nominovali a nie nám, občanom.
3. Žiadame dôsledné odstránenie korupčného prostredia z verejnej a štátnej správy. Je načase obnoviť etiku v politike ako základ verejnej služby. Bez toho sa nezlepší hospodárenie štátu, ani verejné zdravotníctvo, súdnictvo a ďalšie oblasti.
Za posledné roky sme videli vládu ľavice aj pravice. Často a zbytočne sa menili zákony, predpisy a strategické ciele vlád - ale kvalita demokracie sa nezlepšovala. Kto na to poukazoval, toho strany vytlačili mimo (príkladom je premiérka Iveta Radičová).
Žiadame preto vyšetrenie všetkých podozrení zo zneužitia politickej moci. Poburuje nás, že ešte aj tie korupčné kauzy, čo sa prevalili na verejnosť, zostávajú nevyšetrené. Beztrestnosť ich aktérov, chránených vplyvnými politickými stranami, je výsmechom do tvárí občanov, rešpektujúcich právo a zákonnosť.
Hovorme spolu a nahlas o stave republiky a urobme pre ozdravenie pomerov každý jeden to, čo urobiť môžeme.
Ján Budaj
Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska