pravda.sk: O župana v regionálnych voľbách zabojuje 66 kandidátov, pozrite si ich zoznam

[2013-10-01] Regionálne voľby 2013 do ôsmich samosprávnych krajov na Slovensku sa uskutočnia v sobotu 9. novembra. Oficiálne prihlášky bolo možné podať do pondelkovej (30.9.) polnoci. O post predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja sa uchádza aj Juraj Smatana (Zmena zdola, DÚ).
pravda.sk: O župana v regionálnych voľbách zabojuje 66 kandidátov, pozrite si ich zoznam

Foto SITA

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke Pravdy.

 

Banskobystrický samosprávny kraj láka 11 kandidátov na predsedu

Do kresla predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) chce po tohtoročných novembrových voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) zasadnúť spolu už 11 kandidátov, ktorí do polnoci odovzdali kandidátne listiny.

O post šéfa tohto VÚC sa uchádza 43-ročný stolár Ondrej Binder (nezávislý), ktorý zároveň kandiduje aj na post poslanca. Na post predsedu aj poslanca kandidujú tiež 60-ročný výsluhový dôchodca Jaroslav Sekerka (KSS) a 36-ročný informatik Marian Kotleba (Naše Slovensko). Miesto predsedu VÚC má záujem opäť zastávať aktuálny 54-ročný Vladimír Maňka (SMER, KDH, SMK, Strana moderného Slovenska, HZDS, HZD a Strana zelených).

Predsedom kraja chcú byť aj 48-ročný manažér a poslanec Národnej rady SR Ľudovít Kaník (SDKÚ, Most-Híd, SaS) a vysokoškolský pedagóg a riaditeľ detašovaného pracoviska Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Banskej Bystrici, 59-ročný Ladislav Fízik (Agrárna strana vidieka).

Na post poslancov aj šéfov kraja ďalej kandidujú 32-ročný podnikateľ Karol Konárik (SNS), 61-ročný letecký inžinier Pavel Chovanec (Úsvit), 26-ročná právnička Andrea Jenčíková (Nový parlament), 46-ročný pedagóg Emil Samko (Kresťanská ľudová strana) a 55-ročný znalec z odboru lesníctvo Jozef Sásik (SĽS).

Počet kandidujúcich poslancov je spolu 344. Za stranu 99% kandidujú traja, Agrárnu stranu vidieka deviati, Európsku demokratickú stranu traja. Medzi kandidátmi sú ďalej záujemcovia o posty poslancov za strany KSS (35), KDS (3), Kresťanská ľudová strana (2), HZDS a HZD (7), Naše Slovensko (15), Nová demokracia (2), Nový parlament (5), OKS (8) a Právo a Spravodlivosť (1).

Ďalší záujemcovia o posty poslancov sú kandidáti za strany Priama demokracia (5), SDKÚ, SaS a NOVA (39), SĽS (22), SMER a KDH (46), SMKMKP (9), SNS (20), Strana mladých ľudí (1), Strana moderného Slovenska (24), Most-Híd (10), Strana rómskej koalície (5), Strana zelených (2), Strana zelených Slovenska, Zmena zdola a DÚS (4), Úsvit (6). Nezávislých kandidátov je 58. Volebných obvodov v kraji je spolu 13.

Zoznam kandidátov na predsedu (Banská Bystrica)
Meno Politická strana
Ondrej Binder Nezávislý
Pavel Chovanec Úsvit
Ladislav Fízik Agrárna strana vidieka
Andrea Jenčíková Nový parlament
Ľudovít Kaník SDKÚ, Most-Híd, SaS
Karol Konárik SNS
Marian Kotleba Naše Slovensko
Vladimír Maňka SMER, KDH, SMK, Strana moderného Slovenska, HZDS, HZD a Strana zelených
Emil Samko Kresťanská ľudová strana
Jozef Sásik SĽS
Jaroslav Sekerka KSS

O post predsedu bratislavskej župy sa uchádza 12 kandidátov

O post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) sa uchádza 12 kandidátov. Medzi kandidátmi nechýba nikto z tých, ktorí v prechádzajúcich dňoch oficiálne o kandidatúru prejavili záujem.

Až na jeden prípad sú kandidáti nominantmi politických strán. Do volieb pôjde doterajší predseda BSK Pavol Frešo, ktorý je pravicovým kandidátom koalície KDH, SDKÚ, Most-Híd, SaS, SMK, OKS a Strany zelených. Nominantkou strany SMER je Monika Flašíková Beňová, kandidátom strany NOVA je Daniel Krajcer, za SNS kandiduje Jaroslav Paška. Strana Národ a Spravodlivosť podporuje na post šéfa bratislavského VÚC občianskeho aktivistu Oskara Dobrovodského. Predsedom BSK chce byť aj nominant KSS Karol Ondriaš.

Ďalšími kandidátmi na predsedu BSK sú Anton Čulen (Magnificat Slovakia), Gabriel Karácsony (Priama demokracia), Zdenka Beňová (Naše Slovensko), Peter Marček (Strana občanov Slovenska), Roman Ruhig (Nový parlament). Jediným nezávislým kandidátom, ktorý zbieral podpisy, je Rastislav Blaško.

Zoznam kandidátov na predsedu (Bratislava)
Meno Politická strana
Zdenka Beňová Naše Slovensko
Rastislav Blaško Nezávislý
Anton Čulen Magnificat Slovakia
Oskar Dobrovodský Národ a Spravodlivosť
Pavol Frešo KDH, SDKÚ, Most-Híd, SaS, SMK, OKS, Strana zelených
Monika Flašíková Beňová SMER
Gabriel Karácsony Priama demokracia
Daniel Krajcer NOVA
Peter Marček Strana občanov Slovenska
Karol Ondriaš KSS
Jaroslav Paška SNS
Roman Ruhig Nový parlament

Na čele košickej župy chce byť desať kandidátov

O post predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) sa uchádza desať kandidátov. „Podaných bolo desať kandidátnych listín, z toho osem podali politické subjekty a dve nezávislí kandidáti,“ informovala hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková.

Kandidátne listiny podalo 26 politických subjektov a 73 nezávislých kandidátov. Spolu sa o poslanecký mandát uchádza 330 kandidátov.

O post predsedu Košického samosprávneho kraja sa budú uchádzať Rudolf Bauer (KDS), Marek Ďuran (Naše Slovensko), Jaroslav Džunko (NEKA), Vladimír Gürtler (7 statočných), Jozef Holečko (NEKA), Ivan Kuhn (OKS), Rastislav Masnyk (SaS, s podporou SDKÚ), Dominika Palaščáková (NOVA), Lukáš Sisák (KSS), Zdenko Trebuľa (SMER, SMK, Most-Híd). Zoznam kandidátov je zatiaľ len informatívny, právoplatnosť všetkých kandidátnych listín musí potvrdiť Volebná komisia KSK, dodala Bobriková. Voľby v KSK sa budú konať v 11 volebných obvodoch, do Zastupiteľstva KSK bude zvolených 57 poslancov.

Členovia Volebnej komisie KSK sa prvýkrát zídu vo štvrtok 3. októbra, zložia sľub a následne začnú preverovať platnosť všetkých podaných kandidačných listín pre voľby poslancov i predsedu VÚC. Do 15. októbra zašle volebná komisia zoznam kandidátov podľa volebných obvodov Ústrednej volebnej komisii a obvodným úradom na území samosprávneho kra­ja.

Zoznam kandidátov na predsedu (Košice)
Meno Politická strana
Rudolf Bauer KDS
Marek Ďuran Naše Slovensko
Jaroslav Džunko NEKA
Vladimír Gürtler 7 statočných
Jozef Holečko NEKA
Ivan Kuhn OKS
Rastislav Masnyk SaS, s podporou SDKÚ
Dominika Palaščáková NOVA
Lukáš Sisák KSS
Zdenko Trebuľa SMER, SMK, Most-Híd

V Nitre sa bude uchádzať o kreslo župana sedem kandidátov

O post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) sa bude uchádzať sedem kandidátov. Z nich svoju kandidatúru oficiálne oznámili štyria. Medzi nimi je aj súčasný predseda kraja Milan Belica, ktorý kandiduje s podporu strán SMER, SNS a Agrárna strana vidieka.

S podporu stredopravej koalície zloženej zo strán SDKÚ, SaS, Most-Híd, SMK, OKS a NOVA sa o post predsedu NSK bude uchádzať Tomáš Galbavý. Ako nezávislý kandiduje Peter Oremus. Kandidátom strany 7 statočných je v NSK Regan Belovič.

O post predsedu NSK sa budú uchádzať aj Viliam Mokráň, Stanislav Kováč a Róbert Dyk.

O poslanecký mandát v zastupiteľstve Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) sa bude v jesenných voľbách uchádzať 255 kandidátov. Vo volebnom obvode Komárno kandiduje 36 ľudí. V obvode Levice je to 41 kandidátov, v nitrianskom obvode 73, v novozámockom 33, v šalianskom 19, v štúrovskom sedem, v topoľčianskom 23 a zlatomoravskom obvode 23 kandidátov. V Nitrianskom kraji sa do regionálneho zastupiteľstva volí 54 poslancov.

Zoznam kandidátov na predsedu (Nitra)
Meno Politická strana
Milan Belica SMER, SNS, Agrárna strana vidieka
Regan Belovič 7 statočných
Róbert Dyk
Tomáš Galbavý SDKÚ, SaS, Most-Híd, SMK, OKS, NOVA
Stanislav Kováč
Viliam Mokráň
Peter Oremus Nezávislý

Prešovskému samosprávnemu kraju chce vládnuť deväť kandidátov

O post predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sa uchádza deväť kandidátov. Iba jeden z nich kandiduje ako nezávislý, dvaja za koalíciu a šiestich nominovali politické strany.

„Do 30. septembra do polnoci odovzdalo do volieb do VÚC v Prešovskom kraji kandidačné listiny 28 politických strán a dve koalície. Spolu sa o miesto poslanca v krajskom parlamente uchádza 380 nominantov politických strán a 81 nezávislých kandidátov,“ povedala pre TASR zapisovateľka volebnej komisie Prešovského samosprávneho kraja Mária Lukačíková.

Najmladším kandidátom na predsedu PSK je žena. Ide o 25-ročnú právničku Dorotu Bujňákovú z Lipian (Nový parlament). Najmladším mužom je 42-ročný Ján Bajus (Zmena zdola, DÚS)zo Sniny. Najstarším uchádzačom o post predsedu PSK je 61-ročný Vladimír Klein (Naše Slovensko).

Ďalšími kandidátmi sú traja muži z Vranovského okresu. Nezávislý Anton Korba z Pavloviec, 54-ročný Jozef Mihalčin (SĽS) z Vranova nad Topľou a 53-ročný Štefan Straka (KSS).

Z Prešova pochádzajú dvaja kandidáti. Ide o 54-ročného poslanca NR SR Jána Hudackého(KDH, SDKÚ, Most-Híd). Druhým je daňový poradca Ľubomír Vasilišin (7 statočných). Kandidátom strany SMER je súčasný predseda PSK, Sabinovčan Peter Chudík. Do volieb ide aj s podporou ďalších dvoch strán Náš kraj a Strana moderného Slovenska.

Zoznam kandidátov na predsedu (Prešov)
Meno Politická strana
Ján Bajus Zmena zdola, DÚS
Dorota Bujňáková Nový parlament
Peter Chudík SMER, s podporou strán Náš kraj a Strana moderného Slovenska
Ján Hudacký KDH, SDKÚ, Most-Híd
Vladimír Klein Naše Slovensko
Anton Korba Nezávislý
Jozef Mihalčin SĽS
Štefan Straka KSS
Ľubomír Vasilišin 7 statočných

O post predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja sa uchádza šesť kandidátov

O post predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) sa bude v novembrových regionálnych voľbách uchádzať šesť kandidátov. Kandidátov na poslancov je rovných 300, z nich 93 nezávislých a 207 kandidátov nominovalo 16 politických subjektov.

Na predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja oficiálne kandidujú exminister obrany Jaroslav Baška (SMER), bývalý zápasník Jozef Lohyňa, ktorého nominovala pravicová koalícia (SDKÚ, KDH, SaS, Most-Híd, OKS, NOVA), nominant KSS Peter Palko, Juraj Smatana (Zmena zdola) a nezávislí kandidáti Ľubomír Žabár a Marián Herdel.

Voliči budú 9. novembra voliť v TSK v deviatich volebných obvodoch, ktoré sú s výnimkou okresov Partizánske a Prievidza totožné s okresmi. Sídlami volebných komisií bude deväť okresných miest Trenčianskeho samosprávneho kra­ja.

Najviac poslancov, desať, bude mať v budúcom zastupiteľstve TSK okres Prievidza, osem poslancov zvolia v okrese Trenčín, po päť poslancov budú mať okresy Považská Bystrica, Nové Mesto nad Váhom a Ilava, štyroch okres Partizánske, po troch okresy Púchov a Bánovce nad Bebravou. Dvaja poslanci budú v regionálnom zákonodarnom zbore zastupovať okres Myjava. Pre voľby predsedu tvorí samosprávny kraj jeden jednomandátový volebný obvod.

Zoznam kandidátov na predsedu (Trenčín)
Meno Politická strana
Jaroslav Baška SMER
Marián Herdel Nezávislý
Jozef Lohyňa SDKÚ, KDH, SaS, Most-Híd, OKS, NOVA
Peter Palko KSS
Juraj Smatana Zmena zdola
Ľubomír Žabár Nezávislý

V Trnavskom kraji je šesť kandidátov na predsedu

O post predsedu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) sa v novembrových voľbách bude uchádzať šesť kandidátov. Svoje kandidatúry volebnej komisii TTSK predložili v zákonnej lehote doterajší predseda TTSK Tibor Mikuš, ktorý kandiduje ako nezávislý, bývalý minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd), exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH, SDKÚ), predseda SMK József Berényi (SMK, OKS), ďalej Jozef Ravasz (Strana rómskej únie) a Andrej Richnák (Nový parlament).

Kandidátov na poslancov je spolu 197, z toho 173 za politické strany a 24 kandidujú ako nezávislí. Voliči v TTSK budú voliť spolu 40 poslancov krajského parlamentu. Za volebný obvod Dunajská Streda 8 poslancov (kandiduje spolu 32 kandidátov, z nich 28 za politické subjekty a 4 nezávislí), Galanta má 7 poslancov (33 kandidátov, 32 za politické strany a 1 nezávislý), Hlohovec 3 poslancov (22 kandidátov, 16 politických nominantov a 6 nezávislých), okresy Piešťany (21 kandidátov, z toho 15 za politické subjekty a 6 nezávislých) a Senica (27 kandidátov, 17 za politické subjekty a 3 nezávislí) majú po 5 poslaneckých postov, Skalica 3 poslancov (15 kandidátov, 14 za politické strany a 1 nezávislý) a okres Trnava 9 poslancov (47 kandidátov, 44 za politické subjekty a 3 nezávislí).

Zoznam kandidátov na predsedu (Trnava)
Meno Politická strana
József Berényi SMK, OKS
Tibor Mikuš Nezávislý
József Nagy Most-Híd
Jozef Ravasz Strana rómskej únie
Andrej Richnák Nový parlament
Ivan Uhliarik KDH, SDKÚ

O post predsedu žilinskej župy sa uchádzajú piati kandidáti

O post predsedu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sa uchádzajú piati kandidáti. Kandidatúru súčasného predsedu ŽSK Juraja Blanára podporuje koalícia SMER, SNS, Strana zelených. Koalícia KDH, Most-Híd, SaS a SDKÚ nominovala europoslanca Miroslava Mikolášika. Kandidátom strany Naše Slovensko je Ivan Pavlisko, kandidátom KSS je Juraj Pavlovič. Igor Ryban kandiduje ako nezávislý.

O 57 kresiel poslancov v zastupiteľstve ŽSK sa v 11 volebných obvodoch chce uchádzať 333 kandidátov. Najviac, 13 poslancov, zastupuje okres Žilina, po 8 poslancov zastupuje okresy Martin a Čadca. Okres Liptovský Mikuláš zastupuje 6 poslancov, Námestovo a Ružomberok po 5, Kysucké Nové Mesto, Tvrdošín a Dolný Kubín po 3, Bytču 2 a Turčianske Teplice 1 poslanec. V roku 2009 sa o post predsedu ŽSK uchádzali traja stranícki a jeden nezávislý kandidát. Víťazom sa druhýkrát stal Juraj Blanár.

Zoznam kandidátov na predsedu (Žilina)
Meno Politická strana
Juraj Blanár SMER, SNS, Strana zelených
Miroslav Mikolášik KDH, Most-Híd, SaS a SDKÚ
Ivan Pavlisko Naše Slovensko
Juraj Pavlovič KSS
Igor Ryban Nezávislý

Smer-SD podporuje vo voľbách 352 kandidátov na poslancov

Vládna strana Smer-SD podporuje v blížiacich sa krajských voľbách 352 kandidátov na krajských poslancov. V dvoch krajoch, Prešovskom (62) a Bratislavskom (44), nominuje strana Roberta Fica maximálny možný počet kandidátov.

Medzi uchádzačmi o posty v krajských parlamentoch je viacero poslancov NR SR, starostov či primátorov za Smer-SD. V niektorých krajoch kandiduje Smer-SD sám, dokázal sa však dohodnúť aj s KDH, ktoré je voči Smeru-SD na úrovni najvyššej politiky v opozícii.

KDH podporuje vo voľbách 145 kandidátov na poslancov

Opozičné hnutie KDH podporuje v novembrových voľbách do vyšších územných celkov 145 kandidátov na krajských poslancov. Najviac kandidátov, 30, má v Žilinskom kraji, najmenej, 11, v Banskobystrickom.

Keďže KDH má zásadu „jeden mandát stačí“, medi uchádzačmi nie je žiadny z poslancov NR SR. Hnutie Jána Figeľa sa vo väčšine krajov dohodlo na koalícii so stredopravými stranami, nevyhlo sa však ani spolupráci s vládnou stranou Smer-SD.

Politické subjekty, koalície či nezávislí kandidáti mali posledný deň na odovzdanie kandidačných listín pre voľbu predsedu kraja a poslancov krajských zastupiteľstiev v pondelok 30. septembra. Voľby sa uskutočnia v sobotu 9. novembra, prípadné druhé kolo 23. novembra.

SDKÚ-DS posiela do volieb 123 kandidátov na poslancov

Strana SDKÚ-DS podporuje v novembrových voľbách do vyšších územných celkov 123 kandidátov na poslancov. Najviac uchádzačov, 30, posiela do boja v Prešovskom kraji, najmenej, deväť, v Trenčianskom kra­ji.

SDKÚ-DS ako jediná strana Ľudovej platformy (ešte KDH a Most-Híd) neuzavrela v žiadnom kraji koalíciu so Smerom-SD a zároveň nemá so stranou Roberta Fica žiadneho spoločného kandidáta na predsedu kraja.

Medzi kandidátmi SDKÚ-DS je viacero známych mien. Ide napríklad o generálneho sekretára strany a bývalého poslanca NR SR Štefana Kužmu, primátora Liptovského Mikuláša a exposlanca Alexandra Slafkovského či exposlancov NR SR Mareka Vargovčáka a Jarmilu Tkáčovú.

SaS nominuje za krajských poslancov 48 uchádzačov

Liberáli z SaS posielajú do volebného boja o miesta v krajských parlamentoch 48 kandidátov. Spomedzi parlamentných strán, ktoré sa chcú novembrových volieb zúčastniť, je to najmenej (OĽaNO nekandiduje nikoho).

Najviac kandidátov, po osem, má SaS v Bratislavskom, Žilinskom a Banskobystrickom kraji. Najmenej, troch, v Prešovskom. V takmer všetkých krajoch ide SaS do súbojov v širšej či užšej koalícii so stredopravými stranami. V Prešovskom a Košickom kraji zabojujú jej kandidáti sami.

Súvisiace články:

1.10.2013

tasr

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl