TERAZ.SK: Zmena zdola chce v trenčianskej župe ponúknuť alternatívu

[2013-10-04] Juraj Smatana: "V súčasnosti v Trenčianskom kraji majú ľudia na výber, či budú voliť dominantnú stranu, ktorá už ovláda všetko, aj so všetkými negatívami, alebo pána Lohyňu, ktorý pri všetkej úcte k športovým výsledkom nemá skúsenosti v politickom živote. Chceme dať alternatívu, aby si mohli vybrať ľudí s odbornými i politickými skúsenosťami.“
TERAZ.SK: Zmena zdola chce v trenčianskej župe ponúknuť alternatívu

Kandidát na predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Juraj Smatana. FOTO: Radovan Stoklasa

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke http://www.teraz.sk/regiony/zmena-zdola-trencin-kraj-vuc/60244-clanok.html

 

Zmena zdola chce v trenčianskej župe ponúknuť alternatívu

TASR, 4. októbra 2013 13:18

Ako dodal, kampaň bude maximálne skromná, financovaná bude z vlastných zdrojov prípadne zo zdrojov malých darcov.

Trenčín 4. októbra (TASR) – Hlavným impulzom k rozhodnutiu kandidovať na predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) bola podľa kandidáta na predsedu za Zmenu zdola – Demokratickú úniu Juraja Smatanu snaha ponúknuť voličom v kraji alternatívu.

“Pôvodne som sa pripravoval kandidovať len na post poslanca. Po zverejnení kandidátov na predsedu TSK sme sa však zhodli na tom, že napriek tomu, že sme malá strana, je našou povinnosťou ponúknuť alternatívu. Pretože v súčasnosti v TSK majú ľudia na výber, či budú voliť dominantnú stranu, ktorá už ovláda všetko, aj so všetkými negatívami, alebo pána Lohyňu, ktorý pri všetkej úcte k športovým výsledkom nemá skúsenosti v politickom živote. Chceme dať alternatívu, aby si mohli vybrať ľudí s odbornými i politickými skúsenosťami,“ povedal Smatana.

Ako dodal, kampaň bude maximálne skromná, financovaná bude z vlastných zdrojov prípadne zo zdrojov malých darcov. „Nie sme naviazaní na žiadne finančné skupiny ani firmy, ktoré by očakávali po voľbách nejaké predražené zákazky. Cieľom kampane bude pripomenúť ľuďom, že naozaj kandidujeme,“ doplnil Smatana s tým, že voličov chcú osloviť cez sociálne siete a lokálne noviny.

Predseda Zmeny zdola – Demokratickej únie Ján Budaj pripomenul, že v porovnaní so všetkými politickými stranami budú kandidáti Zmeny zdola hendikepovaní. O nejakej rovnej štartovacej čiare tam podľa neho ani nechyrovať.

Súčasného poslanca mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici, stredoškolského pedagóga, občianskeho a protikorupčného aktivistu a bývalého poradcu expremiérky Ivety Radičovej nominovala Zmena zdola. Smatana zároveň kandiduje aj na poslanca TSK, spolu s ním za Zmenu zdola aj ďalší dvaja kandidáti. „Ako predseda chcem byť spravodlivý, ako poslanec dôsledne prísny v kontrole. Politické strany dlhodobo zlyhávajú, sú pod zhubným vplyvom finančných skupín, a preto musí náprava prísť len zdola, od aktívnych občanov a nezávislých odborníkov, ktorých oslovujeme a dávame im šancu kandidovať,” uzavrel Smatana.

Na post predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja oficiálne kandidujú tiež exminister obrany Jaroslav Baška (Smer-SD), bývalý zápasník Jozef Lohyňa, ktorého nominovala pravicová koalícia (SDKÚ-DS, KDH, SaS, Most-Híd, OKS, NOVA), nominant Komunistickej strany Slovenska Peter Palko a nezávislí kandidáti Ľubomír Žabár a Marián Herdel.

 

 

Zmena zdola

Prečo ZMENA ZDOLA?

null

 

Prečo ZMENA ZDOLA

Pokusy ozdraviť politiku zhora boli dosiaľ neúspešné, ako to nedávno dokázal napríklad príbeh premiérky Ivety Radičovej. Ani najvyššia pozícia vo vláde ju neubránila pred tlakmi a nepriateľstvom takzvaných straníckych pozadí , ktorým prekážal jej dôraz na transparentnosť a jej boj s politickou korupciou. Prvá vláda, ktorá po čase vzbudila v občanoch nádej na zmenu, padla. Predčasné voľby priniesli len ďalšie posilnenie partokracie. Zmena je teraz už iba na občanoch, môže prísť už len od nich, zdola.

 


 

Sledujte aktuality na Facebooku:

 

stránka Zmeny zdola: http://www.facebook.com/zmenazdola

stránka Jána Budaja: http://www.facebook.com/jan.budaj.96

stránka Juraja Smatanu: http://www.facebook.com/smatana

stránka Eleny Pätoprstej: http://www.facebook.com/elena.patoprsta

stránka Jaromíra Šíbla: http://www.facebook.com/jaromir.sibl